Głosy wojny to nowy projekt Memoriału. Co tydzień będziemy publikowali wywiady z Ukraińcami, którzy przeżyli okupację, uciekali przed bombardowaniami, ratowali siebie i bliskich.
Ofiarami rosyjskiej inwazji na Ukrainę stały się i stają setki tysięcy ludzi. Miliony osób zostały zmuszone do opuszczenia domów. Każda z tych ludzkich historii jest wyjątkowa i zasługuje na opowiedzenie jej światu. Doświadczenie pokazuje jednak, że bez względu na to, jak bardzo dramatyczne są wydarzenia i jak rażące i brutalne zbrodnie wojenne, które popełnia armia rosyjska, żeby podporządkować sobie naród ukraiński, z biegiem czasu wspomnienia się zacierają i stają się niewidoczne dla historii. Największe okrucieństwa gubią się w wirze wydarzeń historycznych. Niepamięć o zbrodniach to droga do tego, by powtórzyły się w przyszłości.
Charkowska Grupa Obrony Praw Człowieka (Ukraiński Memoriał) uruchomiła projekt „Głosy wojny”, aby sprawić, że historie tysięcy Ukraińców nie tylko zostaną usłyszane teraz, ale także nie zostaną zapomniane w przyszłości. Są to opowieści o osobistych tragediach, o stracie, o cierpieniu z powodu zimna i głodu, o utracie domu, a jednocześnie o wytrwałości, braterstwie, miłosierdziu i człowieczeństwie. Jest to jednocześnie świadectwo wydarzeń historycznych i zbrodni, których obiektywna ocena prawna jest absolutnie niezbędna.
Ukraińskie organizacje obrony praw człowieka dokumentują zabójstwa cywilów, tortury, deportacje, niszczenie zabytków i inne przestępstwa, analizują ogólnodostępne źródła, korzystają z nowoczesnych technologii. Czasami jednak technologia jest bezsilna, jak w czasie blokady Mariupola, gdy w trakcie rosyjskiej ofensywy odcięto wszelką łączność. Jedynym sposobem na poznanie okropności, jakie działy się w mieście, były wywiady z mieszkańcami Mariupola, którym cudem udało się uciec z oblężonego i płonącego miasta. To właśnie mieszkańcy Mariupola, a także ci, którzy znaleźli się pod okupacją w innych regionach, opowiadali światu o strasznej rzeczywistości. To, że ludzie ci będą mogli opowiedzieć swoje historie jest nie mniej ważne, niż to, abyśmy ich usłyszeli. Bohaterki i bohaterowie wywiadów po nagraniach często mówili, że poczuli ulgę. Od rozpoczęcia wojny na pełną skalę 24 lutego 2022 roku na stronie internetowej i kanale YouTube Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka opublikowano setki historii w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim.
Memoriały w Czechach, Polsce, Francji, Włoszech i Niemczech opublikują te wywiady i nagrania w językach tych krajów na swoich stronach internetowych oraz w serwisach społecznościowych i innych mediach. Co miesiąc będziemy zamieszczać 4-5 wywiadów. Projekt jest wspierany przez Praskie Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego (Prague Civil Society Centre). Wywiady ukażą się również w języku hiszpańskim. Będziemy także publikowali cotygodniowe informacje o rosyjskich protestach przeciwko wojnie przygotowywane przez wolontariuszy Memoriału. Ukraiński Memoriał zamieści je na swojej stronie we wszystkich językach projektu.
Dzięki temu relacje dotyczące wojny rozbrzmiewać będą w dziewięciu językach na całym świecie.