MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
Dziękujemy, że czytacie nas! Zachęcamy Was także do wsparcia!
W 2023 roku zrealizowaliśmy kilka ważnych projektów , m.in. międzynarodową konferencję w Muzeum POLIN “Historyk w obliczu Katastrofy” (razem z Ośrodkiem Karta), akcję pamięci ofiar represji politycznych, rozstrzelanych w ZSRR “Przywracanie Imion”, pisanie listów do więźniów politycznych w dzisiejszej Białorusi. Współpracujemy m. in. z Charkowską Grupą Obrony Praw Człowieka i inicjatywą “Trybunał dla Putina” – tworzymy projekt “Głosy wojny”.
Dokumentacja wspomnień Ukraińców, którzy przeżyli okupację i uciekali z najgorętszych odcinków frontu posłuży materiałem dowodowym w przyszłych rozprawach sądowych nad rosyjskimi zbrodniażami wojennymi. Oblikowaliśmy już około 30 wywiadów z mieszkańcami Mariupolu, Borodianki i wsi Moszczun, Charkowa i innych miast ukraińskich.
Zobacz więcej
Regularnie publikujemy przegląd rosyjskich protestów antywojennych, monitorowanych przez naszych wolontariuszy w Rosji. Wyjście z antywojennym transparentem w dzisiejszej Rosji wymaga niesamowitej odwagi, za którą można zapłacić wieloletnią odsiadką. Zbieramy i publikujemy antywojenne protesty Rosjan, aby pokazać, że społeczeństwo w Rosji jest różnorodne i daleko nie wszyscy są obojętni wobec wojny. Jednocześnie pokazujemy skale represji politycznych w dzisiejszej FR.
Zobacz więcej
Lubimy też tzw. małe wydarzenia: pomogliśmy naszemu koledze Władimirowi Gromowowi zaprezentować książkę “Zrujnowany Dom” (relacje z pierwszych miesięcy wojny, spisane przez studentów Instytutu kinematografii w Kijowie) , a przez cały wrzesień mieliście możliwość oglądania wystawy “Kaligrafia” kijowskiej malarki Karine Arutiunowej w Witrynie Domu Wschodniego.
Jak co roku, w przeddzień Dnia Więźniów Politycznych, 29 października zebraliśmy się wszyscy na Przywracaniu imion i odczytaliśmy ponad 500 imion rozstrzelanych Polaków, Ukraińców, Rosjan, Gruzinów, Ormian, Żydów, Białorusinów, Litwinów i innych ofiar represji stalinowskich.
A 16 listopada w Witrynie Domu Wschodniego organizujemy międzynarodowy Okrągły Stół “Paralele: Imperium, dysydenci a kwestia narodowościowa”.
Zrobiliśmy nie tak mało, ale chcemy zrobić więcej
  • Planujemy cykl lekcji poświęconych obronie praw człowieka i dysydentom (w różnych językach), kolejne wystawy i prezentacje.
  • W nowym roku chcielibyśmy też skupić się na dokumentowaniu wspomnień Ukraińców o wojnie, a także ich doświadczeniach w Polsce. Nie zapominamy też o wielu Polakach, którzy pomagali potrzebującym – marzy nam się zrobienie wywiadów również z nimi.
  • Jesteśmy częścią Międzynarodowego Memoriału i uważamy, że ważne jest przetłumaczenie i publikacja raportów Memoriału i informowanie opinii społecznej o najważniejszych działaniach tej zlikwidowanej w Rosji organizacji.
Każda pomoc, a tym bardziej ta regularna, zdecydowanie przybliży nas do realizacji tych celów. Będziemy Wam niezmiernie wdzięczni i chętnie poznamy Was na naszych wydarzeniach!

lub (przekierowanie na inną strone)