W Polsce mieszka ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich opuściło zniszczone i okupowane miasta i nie może wrócić. Próbują budować życie w obcym kraju, ale odczuwają trwały ból po traumatycznych doświadczeniach wojny.
„Ten ból będzie z nami, nie zniknie. Bo całe nasze dotychczasowe życie zostało zrujnowane. Ale ważne żebyśmy potrafili żyć dalej i odczuwać radość, mieli nadzieję, uczyli się żyć na nowo” – mówi jeden z bohaterów, psychoterapeuta Wadim. Opowiadają nam o tym – każde na swój sposób – aktorka z Krzywego Rogu, szef warsztatu samochodowego z Сharkowa, emerytka z obwodu Chersońskiego, młoda rodzina z Сzerkas, kierowca autobusu z Winnicy, studentka z Zaporozha...
Dowiecie się o czym śnią nasi bohaterowie, dlaczego zostali w Polsce, za czym tęsknią, co ich zachwyca, a co martwi właśnie tam gdzie się znaleźli. Są to historię smutne i radosne, czasami przygnębiające, czasami krzepiące, dające nadzieję.
Publikujemy wywiady, także na naszym YT-kanale, film dokumentalny, oraz podcasty. Współpracujemy z placówkami naukowo-badawczymi, jak Instytut Filologii Wschodniosłowiańskich UAM i Instytut Etnologii i Antropologii UW, które badają temat emigracji i życia uchodźców w Polsce.
Sprzeciwiamy się fali hejtu i dezinformacji. Apelujemy o solidarność i wsparcie tych, którzy doświadczyli potworności wojny.
Reżyseria, scenariusz filmów: Marietta Zacharian, Włodimierz Gromow, zdjęcia, montaż, dźwięk: Daria Krotowa, Andrej Serguńkin, produkcja: Anna Gavina, Anna Mirkes-Radziwon.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.