MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
WIĘŹNIOWIE POLITYCZNI
10 LAT ZA UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI O MASAKRZE W BUCZY
Siergiej Mingazow jest dziennikarzem z Chabarowska, ktory współpracuje m.in z Forbesem oraz wykłada j. rosyjski i literaturę na uniwersytecie.

W kwietniu 2022 roku na swoim kanale informacyjnym w Telegram pn. „Chabarowskaja Mingazieta” Mingazow udostępnił newsy z kont BBC i innych niezależnych mediów oraz ekspertów, które dotyczyły znalezienia w ukraińskiej Buczy setek ciał cywilów zabitych przez wojska rosyjskie.

Dwa lata później, 26 kwietnia 2024 roku, do Mingazowa przyszli funkcjonariusze, przeszukali jego mieszkanie i zatrzymali go pod zarzutem rozpowszechniania „fejków” na temat wojny z pobudek nienawiści politycznej. Następnego dnia sąd wydał postanowienie o zastosowaniu wobec Siergieja aresztu domowego. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejny przypadek, kiedy wprowadzona rzutem na taśmę po rozpętaniu wojny ustawa uniemożliwia wyrażanie opinii i rozpowszechnianie informacji będących w kontrze do oficjalnej wersji wydarzeń. W związku z tym Memoriał uznał Siergieja Mingazowa za więźnia politycznego

Dziękujemy, że czytacie nas! Zachęcamy Was także do wsparcia!

lub (przekierowanie na inną strone)