MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
WIĘŹNIOWIE POLITYCZNI
3,5 LATA ZA NAŚMIEWANIE SIĘ ZE WSTĄŻKI ŚW. JERZEGO
Jurij Maliow, który od 1991 roku mieszka w Nowym Jorku, pod koniec 2023 roku wybrał się do Petersburga, w którym mieszkał za studiów.

8 grudnia 2023 roku mężczyzna został zatrzymany w hotelu. Dlaczego? Ponieważ kilka miesięcy wcześniej umieścił na swoim profilu w sieci społecznościowej Odnoklassniki 2 obrazki ze wstążką Św. Jerzego (wcześniej symbol Dnia Zwycięstwa, teraz jeden z symboli wojny przeciwko Ukrainie, w szeregu krajów symbol ten jest zakazany). Na pierwszym obrazku Maliow umieścił podpis „Znak rozpoznawczy (pejoratywnie) osób nieheteronormatywnych”. Na drugim obrazku zaś było zdjęcie z kostnicy ze wspomnianą wstążką na nodze przy metce, z podpisem „Właściwy sposób noszenia wstążki Św. Jerzego”.

Postępek ten według oskarżyciela stanowi znieważenie i zniesławienie weteranów tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (etap II WŚ, lata 1941–1945). Kodeks Karny Rosji zawiera osobny paragraf dotyczący "zbezczeszczenia symboli dumy wojskowej za pomocą Internetu”.

5 czerwca 2024 roku Jurija Maliowa skazano na 3,5 roku kolonii karnej. Potępiając użycie homofobicznych zwrotów, Memoriał uznał w zeszłym tygodniu mężczyznę za więźnia politycznego.

Dziękujemy, że czytacie nas! Zachęcamy Was także do wsparcia!

lub (przekierowanie na inną strone)