MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
Wesprzyj Ukrainę przez udział w aukcji dzieł sztuki
Nasi przyjaciele z czeskiego Memoriału we współpracy z organizacją społeczną NESEHNUTÍ zorganizowali charytatywną aukcję dzieł sztuki. Zebrane przy pomocy aukcji środki pójdą na pomoc Ukraińcom. Zachęcamy do udziału w on-line aukcji.

Ponad trzydzieści dzieł sztuki upamiętniających miejsce egzekucji ofiar stalinowskiego terroru w Sandarmochu pomoże Ukrainie. Gulag.cz, Memoriał i czeski ruch społeczny NESEHNUTÍ (Niezależni) zaoferują je w charytatywnej aukcji internetowej UAukce.

Aukcja ponad trzydziestu dzieł sztuki autorstwa (m. in. rosyjskich artystów antywojennych) rozpocznie się w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej agresji, 24 lutego, i potrwa do 10 marca na LiveBid. Więcej szczegółów można znaleźć także w tym wydarzeniu na Facebooku.

Patronat nad UAukcją objęła pani marszałek Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Markéta Pekarová Adamová.

Gdzie trafi pomoc

Zebrane fundusze zostaną wykorzystane za pośrednictwem NESEHNUTÍ do zapewnienia niezbędnej pomocy materialnej ukraińskim inicjatywom, które w obliczu rosyjskiej inwazji kontynuują pomoc najbardziej zagrożonym grupom lub ofiarom przemocy seksualnej. Konkretne przykłady pomocy NESEHNUTI na Ukrainie można znaleźć tutaj.

Na przykład organizacja zakupi filtry i środki dezynfekujące do oczyszczania wody pitnej dla organizacji partnerskiej w Mikołajowie w Ukrainie, która od miesięcy boryka się z brakiem tego podstawowego surowca. Pomoc trafi również do inicjatywy pomagającej ofiarom przemocy seksualnej, której pracę utrudniają częste przerwy w dostawie prądu spowodowane rosyjskimi bombardowaniami infrastruktury Ukrainy. W tym celu zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup generatorów prądu. Czeska społeczność w Żytomierzu otrzyma również pomoc finansową na odbudowę domów zniszczonych w wyniku ataków rakietowych.

Część wpływów z UAukce trafi również do autorów dzieł sztuki, którzy wyrazili zgodę na działalność charytatywną. Większość z nich pochodzi bezpośrednio z Rosji i została zmuszona do opuszczenia swoich domów ze względu na swoje poglądy lub wręcz przeciwnie - nadal w nich przebywa mimo trudnych warunków. "Nie wszyscy w Rosji wierzą w to, co przedstawia oficjalna propaganda państwowa i nie zważając na ewentualne represje, czują potrzebę publicznego wyrażenia swojej frustracji" – mówi założyciel Gulag.cz Stepan Chernoušek.

Dzieła sztuki

Wystawione na aukcji dzieła sztuki powstały na potrzeby wystawy „Sandarmoch, gdzie drzewa mają twarze”, zorganizowanej przez Gulag.cz i Memoriał. Wystawa była prezentowana w Pradze, Brnie, Libercu i Opawie i opowiada o miejscu straceń w rosyjskiej Karelii, gdzie w latach 1937 i 1938, w okresie największego nasilenia represji stalinowskich, stracono ponad sześć tysięcy osób pięćdziesięciu sześciu narodowości, w tym Polaków. Wystawa zwraca również uwagę na losy odkrywcy Sandarmokh, Jurija Dmitriewa, który w sfabrykowanym procesie został skazany przez reżim Putina na 15 lat kolonii karnej.

"Dzieła sztuki oferowane na UAukci zostały stworzone, aby upamiętnić tragiczną część rosyjskiej historii, która nie powinna zostać zapomniana. W rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomogą one sprawić, że podobne zbrodnie popełniane dziś przez rosyjską armię na Ukrainie nigdy nie zostaną zapomniane" -- mówi Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ.

Jak licytować w UAukci

1. Przeczytaj warunki i zasady Livebid tutaj
2. Zarejestruj się w systemie Livebid tutaj
3. Po zarejestrowaniu konta zweryfikuj swoją tożsamość, wypełniając odpowiedni formularz i dostarczając dowód tożsamości
4. Zapoznaj się z Regulaminem aukcji UAukce tutaj
5. Zapoznaj się z Katalogiem aukcyjnym UAukce tutaj
6. Pre-auction / capping (24.2. 12:00 - 10.3. 18:00)

W tym czasie zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą wprowadzić tzw. limity na przedmioty objęte aukcją, czyli maksymalną kwotę, jaką są skłonni zainwestować w zakup dzieła. Oferent wpisuje tę kwotę w polu CENA i naciska przycisk LIMIT. Pojawi się wówczas okno POTWIERDZENIE USTAWIENIA LIMITU. Po ponownym naciśnięciu przycisku LIMIT system zarejestruje limit.

Minimalny limit stanowi cenę wywoławczą pracy. Ustawiony limit pozostaje ukryty przed innymi licytującymi (każdy licytujący widzi tylko swój ustawiony limit). Licytujący nie musi aktywnie uczestniczyć w samej aukcji, system licytuje za niego do wysokości ustawionego limitu. Użytkownicy widzą aktualną cenę, opartą na procesie limitowania, dla każdego licytowanego przedmiotu.

Jeśli licytujący miał ustawiony limit niższy niż inny licytujący, nie otrzyma licytowanego dzieła. Może on jednak uczestniczyć w samej aukcji na żywo i nadal konkurować z innymi oferentami, licytując.

7. Aukcja / licytacja (10/3/2023 o 19:00)
Aukcja rozpoczyna się od pierwszej pozycji i jest kontynuowana przez kolejne pozycje w kolejności z katalogu. Podstawą do tego są aktualne ceny osiągnięte w okresie cappingu. Dla każdego przedmiotu ustalony jest czas 20 sekund, który jest odliczany bezpośrednio na ekranie pod licytowanym przedmiotem, aby licytujący wiedzieli, ile czasu pozostało na ewentualną licytację. Gdy tylko licytujący złoży nową ofertę, odliczanie czasu rozpoczyna się ponownie. Jeśli w wyznaczonym czasie nie zostanie złożona żadna nowa oferta, przedmiot zostaje i wygrywa ten, kto da najwyższą ofertę.

Link do aukcji internetowej tutaj (zaczęła się 24.02.2023).

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

Kontakt dla mediów: magdalena.hajkova@gulag.cz, +420 604 229 355