ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
10.04.2023 - 16.04.2023
W 2022 roku Rosjanie zostali ukarani mandatami „za dyskredytację armii FR” na łączną kwotę 150 milionów rubli łącznie w 5622 sprawach. W roku 2023 tylko do połowy kwietnia tych spraw w sądach rejonowych było już ponad 6500. Niewiele trzeba, by “zdyskredytować armię rosyjską”. Wystarczy zaprotestować w kawiarni, gdy ktoś obelżywymi słowy obraża Ukraińców.
Ciąg dalszy historii rodziny Moskalowych
Aleksiej Moskalow – ojciec dziewczynki, która narysowała antywojenny rysunek – został ekstradytowany do Rosji z terenu Białorusi. Wcześniej Moskalow uciekł z Rosji z aresztu domowego i próbował opuścić kraj, ale został zatrzymany w Mińsku. Maszę Moskalową przekazano matce.
Podczas koncert w Moskwie wokalista zespołu Naiw Aleksandr “Czacza” Iwanow wyszedł na scenę w koszulce z napisem “Masza Moskalowa” i opowiedział słuchaczom o prześladowaniu rodziny uczennicy. “Przyjaciele… niech was przerazi to, co się stało z Maszą i jej rodziną z powodu rysunku, który narysowała na lekcji plastyki” – powiedział muzyk ze sceny Sala w odpowiedzi zaczęła klaskać i skandować “J***ć wojnę!”.
Podpalenia komisji wojskowych
Muzycy z miasta Bakał (obwód czelabiński) Aleksiej Nurijew i Roman Nasyriew zostali skazani na 19 lat pozbawienia wolności. Jak ustalono podczas śledztwa, wrzucili oni kilka koktajli Mołotowa w okno urzędu miasta, gdzie mieściła się komisja wojskowa. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. W sądzie Nasyriew powiedział, że swoim czynem chciał wyrazić sprzeciw wobec wojny w Ukrainie oraz mobilizacji. Wcześniej Nurijew pracował w Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, a Nasyriew zajmował się ochroną infrastruktury krytycznej w ramach Rosgwardii.
Jedenastoklasistkę z Kazania Adelę skazano na dwa lata w zawieszeniu za próbę podpalenia komisji wojskowej. Swój czyn dziewczyna wytłumaczyła sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie i mobilizacji.
W republice Komi zatrzymano 61-letnią kobietę za próbę podpalenia komisji wojskowej. Rzuciła ona w budynek komisji dwa koktajle Mołotowa, ale zauważył ją i zatrzymał dyżurujący policjant. Budynek się nie zapalił. Obecnie zamierzają wobec kobiety wszcząć postępowanie karne z artykułu o akcie terrorystycznym (od 10 do 15 lat więzienia).
Mieszkaniec Szui (obwód iwanowski) Dmitrij Lamin został skazany na osiem lat kolonii karnej za próbę podpalenia komisji wojskowej, skierowano go także na przymusowe leczenie psychiatryczne w kolonii. Jak ustalono w trakcie śledztwa, w marcu 2022 roku Lamin rzucił w okno komisji wojskowej koktajl Mołotowa; butelka rozbiła szybę zewnętrzną, nie wpadła do środka, pożar szybko ugaszono. Lamina zatrzymano następnego dnia. Początkowo oskarżono go o próbę uszkodzenia mienia, później jednak przekwalifikowano jego czyn na atak terrorystyczny.
Antywojenny naścienny protest
Moskiewski aktywista Nikołaj Korolow zwrócił się do MSW FR z żądaniem przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamalowywania graffiti w Petersburgu z postacią Jezusa Chrystusa. Korolow uważa, że zniszczenie wizerunku Chrystusa w czasie, gdy chrześcijanie świętują Niedzielę Palmowąto obraza uczuć wierzących, podkreślił także, że prośbę napisał specjalnie w bardzo konserwatywnym stylem.
Gołąb z napisem “Nie dla wojny” na pomniku dzieci z Leningradu, zabitych w październiku 1941 roku.
W Sankt-Petersburgu w Dniu Kosmonautyki pojawiła się nowa praca grupy artystycznej Jaw’. Napis na plakacie: “Dlaczego to nie tam wysyłamy rakiety?”
Tajny sprzeciw w internecie
Obrończyni praw człowieka Irina Jacenko zwróciła uwagę na niezauważony protest programistów, pracujących w strukturach państwowych. Napisała o nim na swoim profilu na Facebooku: “Myślę, że mogę teraz o tym napisać. Ponieważ już go nie ma. W moskiewskich sądach pracują (pracowali?) programiści-pacyfiści. Podczas poszukiwania spraw z artykułu 207. link jeszcze niedawno wyglądała właśnie tak????????, z hashtagiem na końcu #makeartnotwar. Teraz już tego hashtagu nie ma, ale link wciąż jest aktywny, sami możecie się przekonać. I gdybyście wiedzieli, jak rozgrzewa mi serce myśl o tym nieznanym mi programiście, który dodał hashtag #makeartnotwar do linku odsyłającego do najbardziej kanibalistycznych spraw karnych w putinowskiej Rosji. Mam nadzieję, że wszystko u niego czy u niej dobrze”.
Wielkanocny protest antywojenny
W dniu prawosławnej Wielkanocy antywojenni aktywiści w Iwanowie powiesili niebiesko-żółte wstążeczki i wielkanocne jajka na drzewo przy kaplicy Aleksandro-Niewskiej. Niedaleko kaplicy znajduje się budynek władz obwodu iwanowskiego. Pośród wstążek w kolorach flagi ukraińskiej wiszą także zielone wstążeczki, symbolizujące rosyjski protest antywojenny oraz białe z napisami “pokój” i “wolność”.
***
Przeciwko Anastasii Briuchanowej, byłej deputowanej Moskiewskiej Dumy Miejskiej, zostało wszczęto postępowanie karne w sprawie o “fejkach”. Powodem do postępowania było grudniowe wideo, na których Briuchanowa opowiedziała o zbrodniach wojennych w Buczy. Maksymalna kara z artykułu o “fejkach” to 15 lat więzienia.
5 kwietnia mieszkanka Moskwy została ukarana mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) z artykułu o “dyskredytacji armii rosyjskiej”. Tydzień wcześniej w kawiarni wdała się w spór z mężczyzną, który agresywnie wypowiadał się na temat Ukraińców. Mężczyzna ten nagrał część rozmowy na telefon, po czym wezwał policję.
Dziennikarza RusNews oraz autora kanału na telegramie “Czestnoje Korolowskoje!” Romana Iwanowa umieszczono w areszcie do 10 czerwca. Przeciwko niemu wszczęto od razu trzy postępowania karne o “fejkach” na temat rosyjskiej armii. Powodem były posty na prowadzonym przez niego kanale w Telegramie.
W Chabarowsku 11 kwietnia FSB zatrzymała “za zdradę państwową” mężczyznę, który, jak twierdzą funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, przelewał pieniądze armii ukraińskiej. Wcześniej funkcjonariusze zameldowali o zatrzymaniu mieszkańca Sachalinu, oskarżonego o próbę wyjechania z kraju i walczenia po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy.
W Krasnodarze na prośbę szefa regionalnego oddziału ruchu Cargrad Nikity Izjumowa odwołano koncert zespołu Shortparis 18 kwietnia. Swoją prośbę Iziumow umotywował tym, że jego zdaniem zespół wypowiada się przeciwko wojnie, a jego wokalista, Nikołaj Komiagin wyraził poparcie dla prezydenta Władimira Zełenskiego i uczestniczył w antywojennym wiecu w Sankt-Petersburgu.