MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
10.04.2023 - 16.04.2023
W 2022 roku Rosjanie zostali ukarani mandatami „za dyskredytację armii FR” na łączną kwotę 150 milionów rubli łącznie w 5622 sprawach.
W roku 2023 tylko do połowy kwietnia tych spraw w sądach rejonowych było już ponad 6500. Niewiele trzeba, by “zdyskredytować armię rosyjską”. Wystarczy zaprotestować w kawiarni, gdy ktoś obelżywymi słowy obraża Ukraińców.

Ciąg dalszy historii rodziny Moskalowych

Aleksiej Moskalow – ojciec dziewczynki, która narysowała antywojenny rysunek – został ekstradytowany do Rosji z terenu Białorusi. Wcześniej Moskalow uciekł z Rosji z aresztu domowego i próbował opuścić kraj, ale został zatrzymany w Mińsku. Maszę Moskalową przekazano matce.Podczas koncert w Moskwie wokalista zespołu Naiw Aleksandr “Czacza” Iwanow wyszedł na scenę w koszulce z napisem “Masza Moskalowa” i opowiedział słuchaczom o prześladowaniu rodziny uczennicy. “Przyjaciele… niech was przerazi to, co się stało z Maszą i jej rodziną z powodu rysunku, który narysowała na lekcji plastyki” – powiedział muzyk ze sceny Sala w odpowiedzi zaczęła klaskać i skandować “J***ć wojnę!”.

Podpalenia komisji wojskowych

 • Muzycy z miasta Bakał (obwód czelabiński) Aleksiej Nurijew i Roman Nasyriew zostali skazani na 19 lat pozbawienia wolności. Jak ustalono podczas śledztwa, wrzucili oni kilka koktajli Mołotowa w okno urzędu miasta, gdzie mieściła się komisja wojskowa. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. W sądzie Nasyriew powiedział, że swoim czynem chciał wyrazić sprzeciw wobec wojny w Ukrainie oraz mobilizacji. Wcześniej Nurijew pracował w Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, a Nasyriew zajmował się ochroną infrastruktury krytycznej w ramach Rosgwardii.

 • Jedenastoklasistkę z Kazania Adelę skazano na dwa lata w zawieszeniu za próbę podpalenia komisji wojskowej. Swój czyn dziewczyna wytłumaczyła sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie i mobilizacji.

 • W republice Komi zatrzymano 61-letnią kobietę za próbę podpalenia komisji wojskowej. Rzuciła ona w budynek komisji dwa koktajle Mołotowa, ale zauważył ją i zatrzymał dyżurujący policjant. Budynek się nie zapalił. Obecnie zamierzają wobec kobiety wszcząć postępowanie karne z artykułu o akcie terrorystycznym (od 10 do 15 lat więzienia).

 • Mieszkaniec Szui (obwód iwanowski) Dmitrij Lamin został skazany na osiem lat kolonii karnej za próbę podpalenia komisji wojskowej, skierowano go także na przymusowe leczenie psychiatryczne w kolonii. Jak ustalono w trakcie śledztwa, w marcu 2022 roku Lamin rzucił w okno komisji wojskowej koktajl Mołotowa; butelka rozbiła szybę zewnętrzną, nie wpadła do środka, pożar szybko ugaszono. Lamina zatrzymano następnego dnia. Początkowo oskarżono go o próbę uszkodzenia mienia, później jednak przekwalifikowano jego czyn na atak terrorystyczny.

Antywojenny naścienny protest

 • Moskiewski aktywista Nikołaj Korolow zwrócił się do MSW FR z żądaniem przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamalowywania graffiti w Petersburgu z postacią Jezusa Chrystusa. Korolow uważa, że zniszczenie wizerunku Chrystusa w czasie, gdy chrześcijanie świętują Niedzielę Palmowąto obraza uczuć wierzących, podkreślił także, że prośbę napisał specjalnie w bardzo konserwatywnym stylem. • Gołąb z napisem “Nie dla wojny” na pomniku dzieci z Leningradu, zabitych w październiku 1941 roku.

 • W Sankt-Petersburgu w Dniu Kosmonautyki pojawiła się nowa praca grupy artystycznej Jaw’. Napis na plakacie: “Dlaczego to nie tam wysyłamy rakiety?”
Tajny sprzeciw w internecie

 • Obrończyni praw człowieka Irina Jacenko zwróciła uwagę na niezauważony protest programistów, pracujących w strukturach państwowych. Napisała o nim na swoim profilu na Facebooku: “Myślę, że mogę teraz o tym napisać. Ponieważ już go nie ma. W moskiewskich sądach pracują (pracowali?) programiści-pacyfiści. Podczas poszukiwania spraw z artykułu 207. link jeszcze niedawno wyglądała właśnie tak????????, z hashtagiem na końcu #makeartnotwar. Teraz już tego hashtagu nie ma, ale link wciąż jest aktywny, sami możecie się przekonać. I gdybyście wiedzieli, jak rozgrzewa mi serce myśl o tym nieznanym mi programiście, który dodał hashtag #makeartnotwar do linku odsyłającego do najbardziej kanibalistycznych spraw karnych w putinowskiej Rosji. Mam nadzieję, że wszystko u niego czy u niej dobrze”.

Wielkanocny protest antywojenny

 • W dniu prawosławnej Wielkanocy antywojenni aktywiści w Iwanowie powiesili niebiesko-żółte wstążeczki i wielkanocne jajka na drzewo przy kaplicy Aleksandro-Niewskiej. Niedaleko kaplicy znajduje się budynek władz obwodu iwanowskiego. Pośród wstążek w kolorach flagi ukraińskiej wiszą także zielone wstążeczki, symbolizujące rosyjski protest antywojenny oraz białe z napisami “pokój” i “wolność”.


***
 • Przeciwko Anastasii Briuchanowej, byłej deputowanej Moskiewskiej Dumy Miejskiej, zostało wszczęto postępowanie karne w sprawie o “fejkach”. Powodem do postępowania było grudniowe wideo, na których Briuchanowa opowiedziała o zbrodniach wojennych w Buczy. Maksymalna kara z artykułu o “fejkach” to 15 lat więzienia.

 • 5 kwietnia mieszkanka Moskwy została ukarana mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) z artykułu o “dyskredytacji armii rosyjskiej”. Tydzień wcześniej w kawiarni wdała się w spór z mężczyzną, który agresywnie wypowiadał się na temat Ukraińców. Mężczyzna ten nagrał część rozmowy na telefon, po czym wezwał policję.

 • Dziennikarza RusNews oraz autora kanału na telegramie “Czestnoje Korolowskoje!” Romana Iwanowa umieszczono w areszcie do 10 czerwca. Przeciwko niemu wszczęto od razu trzy postępowania karne o “fejkach” na temat rosyjskiej armii. Powodem były posty na prowadzonym przez niego kanale w Telegramie.

 • W Chabarowsku 11 kwietnia FSB zatrzymała “za zdradę państwową” mężczyznę, który, jak twierdzą funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, przelewał pieniądze armii ukraińskiej. Wcześniej funkcjonariusze zameldowali o zatrzymaniu mieszkańca Sachalinu, oskarżonego o próbę wyjechania z kraju i walczenia po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • W Krasnodarze na prośbę szefa regionalnego oddziału ruchu Cargrad Nikity Izjumowa odwołano koncert zespołu Shortparis 18 kwietnia. Swoją prośbę Iziumow umotywował tym, że jego zdaniem zespół wypowiada się przeciwko wojnie, a jego wokalista, Nikołaj Komiagin wyraził poparcie dla prezydenta Władimira Zełenskiego i uczestniczył w antywojennym wiecu w Sankt-Petersburgu.


tłum. Agnieszka Sowińska