MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
25.03.23-09.04-23
Większość obywateli w Rosji uznaje za prawdę propagandowy, kłamliwy przekaz oficjalnych mediów na temat wojnie w Ukrainie. Tymczasem ci, którzy, próbują sprzeciwiać się kłamstwu, są oskarżani o rozpowszechnianie “fejków” oraz “dyskredytację armii rosyjskiej”, jak mieszkanka Woroneża Wiktoria Koczkasowa, która wyszła na plac w swoim mieście z plakatem przedstawiającym karykatury czołowych propagandystów, podpisanym “Ja im nie wierzę, a ty?”

Ciąg dalszy historii rodziny Moskalowych

6 kwietnia Międzyrejonowy Sąd Jefremowski obwodu tulskiego rozpatrywał sprawę Aleksieja Moskalowa. Komisja do spraw niepełnoletnich domagała się ograniczenia jego praw rodzicielskich.
Przed budynkiem zebrała się grupa wsparcia; jedna dziewczyna stała z plakatem “Putin je dzieci”, mężczyzna przyszedł w koszulce z napisem “Miłość do ojca nie jest przestępstwem”.

O sprawie Moskalowych można przeczytać także w poprzednich wydaniach przeglądów rosyjskich protestów antywojennych na stronie www.memorial-polska.pl.


***
“Aktiwatika” na swoim kanale na Telegramie poinformowała, że petersburski artysta vano_bogomaz, namalował w centrum miasta antywojenne graffiti: ukrzyżowany Chrystus z obrazu Velazqueza oraz żołnierze we współczesnych mundurach. Praca nosi tytuł “Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.
“Minęło 2000 lat, a my wciąż nie możemy powstrzymać czynionego zła” – napisał malarz w Instagramie.

 • Mieszkanka Niżnego Nowogrodu została oskarżona o dyskredytację rosyjskiej armii z powodu naklejki na samochodzie “IdiotyZm”.

 • Mieszkaniec Czelabińska Dmitrij Kroniewald został ukarany mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) za próbę złożenia kwiatów. Ubrany był w kamizelkę odblaskową, na którą przykleił karteczki z antywojennymi hasłami. Na jednej z nich było napisane: “Naród, zdolny do wyboru, zawsze wybierze pokój”. “Swoim działaniem chciałem wyrazić własną opinię na temat operacji specjalnej w Ukrainie, ponieważ nie akceptuję działań wojennych w żadnym ich przejawie” – powiedział Kroniewald policji.

 • Były minister rolnictwa obwodu archangielskiego Władimir Liczny został oskarżony z kodeksu cywilnego za zdjęcie Władimira Putina z podpisem “morderca”, które miał on rzekomo zostawić na klatce budynku mieszkalnego.

 • Starszy porucznik Dmitrij Wasiliec został skazany na dwa lata i pięć miesięcy kolonii-osady (kolonia-osada to najłagodniejsza forma kolonii karnej w Rosji – przyp. tłum.). Dmitrij walczył w Ukrainie przez pięć miesięcy, a po urlopie napisał raport o odmowie wykonania rozkazu, który w rezultacie doprowadził do wytoczenia mu sprawy karnej.


 • Bloger Aleksandr Nozdrinow prowadził kanał “Sania Nowokubanks”. W marcu 2022 roku zatrzymały go służby bezpieczeństwa. Wytoczono mu sprawę karnę na podstawie oskarżenia o upowszechnianie wojennych fejków. Powodem był post blogera z fotografią zbombardowanych bloków w Kijowie i napisem “Ukraińskie miasta po przyjściu wyzwolicieli”.

 • Kazański aktywista Mark Sierow, który przyniósł maskotki, kwiaty i fotografie ku czci ofiar po ataku rakietowym w Dnieprze, został aresztowany na osiem dni. Uznano go za winnego przeprowadzenia nielegalnej akcji publicznej.

 • Uralski protestancki pastor Eduard Czarow został oskarżony o dyskredytację armii FR z powodu antywojennych postów mediach społecznościowych. Czarow między innymi wzywał do niestawiania się na komisje wojskowe i proponował schronienie w swoim “przytułku” tym, którzy chcą uniknąć mobilizacji. Po sporządzeniu aktu oskarżenia Czarow nazwał paragraf, na którego podstawiono go oskarżono, “dyskredytacją rosyjskiego faszyzmu”.

 • Po 19 lat kolonii zażądano oskarżonych o podpalenie komisji wojskowej w obwodzie czelabińskim Romana Nasryjewa i Aleksieja Nurijewa. Są oskarżeni o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego z powodu wrzuconego w okno koktajlu Mołotowa. Pożar, który wybuchł w wyniku ich czynu, ugasił stróż. Roman Nasryjew, który przyznał się do udziału w akcji, podkreślił, że nie chciał nikogo skrzywdzić. “Chciałem tylko pokazać, że w naszym mieście jest niezgoda na mobilizację oraz “specjalną operację wojskową”. Chciałem w ten sposób wyrazić swój protest, chciałem, by mój głos był usłyszany” – wytłumaczył.

 • Karykatura rosyjskich propagandystów stała się powodem zatrzymania mieszkanki Woroneża Wiktorii Koczkasowej. Aktywistka wyszła na Plac Radziecki z plakatem, przedstawiającym Władimira Sołowjewa, Margaritę Simonjan i Olgę Skabiejewą.

 • «Szczególna forma schizofrenii – to obrona ojczyzny w obcym kraju”. Z powodu takiego komentarza w WKontaktie sześćdziesięcioletni emeryt z obwodu niżnonowogrodzkiego został oskarżony o dyskredytację rosyjskiej armii.

 • 24 marca z powodu postów na temat okupacji ukraińskiego terytorium w Odnoklassnikach, mieszkaniec Tomska został oskarżony o dyskredytację armii, zabrano mu telefon oraz jednostkę centralną komputera.

 • Dziennikarka Eła Znamienska została ukarana mandatem z powodu streamingu “Wasz donos jest bardzo ważny dla nas”. Uznano ją za winną dyskredytacji armii za jej wypowiedzi: “wrócą w poczuciu całkowitej bezkarności”, “wysyłają ukradzione rzeczy”, “setki śmierci z powodu czyichś ambicji, próbujemy coś tam denazyfikować” oraz “martwi mnie, że oficjalne źródła Rosji to fejk”. Dziennikarka uważa, że donos napisał na nią pewien “weteran specjalnej operacji wojskowej”, który zwrócił się do deputowanego Aleksandra Chinsztejna, który z kolei, skierował donos do Roskamdzoru.

 • 27 marca pikietującego Olega Szutkowa z plakatem “Obejmij mnie, jeśli jesteś przeciwko wojny” zatrzymano na nabrzeżu miejskim w Samarze.


 • 27 marca z plakatem “Każdy, kto usprawiedliwia przelaną krew, powinien być gotów przelać własną. W. Wysocki” zatrzymano pikietującego Lwa Sokołowa na Placu Puszkińskim w Moskwie.

 • 28 marca pikietującego z plakatem “Nie dla wojny. Chcę, żeby mój tata żył” zatrzymano w mieście Żeleznodorożnyj w obwodzie moskiewskim.
 • 30 marca w Riazaniu zatrzymano Lwa Sokołowa z plakatem “Zatrzymaj mnie, jeśli jesteś przeciwko wojny! Specjalna operacja wojskowa jest bezmyślna i okrutna”. Lew prowadził akcję na placu Pobiedy.

 • 30 marca aresztowano pracownika Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego Wiktora Moskalowa. Wytoczono mu sprawę z powodu dwóch komentarzy na stronie managerów e-xecutive.ru, opublikowanych 9 kwietnia 2022 roku. W pierwszym znajduje się informacja, że rosyjskie wojska zmiotły z powierzchni ziemi miasto Mariupol, ostrzelano Czernihów, Charków i Kijów, “nie patyczkują się z cywilami”. W drugim, między innymi, oskarża rosyjskich żołnierze o kradzież telewizorów, kart graficznych, gwałcenie i zabijanie ukraińskich dziewcząt.

 • 3 kwietnia pięćdziesięcio ośmioletnią kobietę zatrzymano za proukraińskie napisy w Sewastopolu. Emerytka zostawiała napisy przez kilka ostatnich miesięcy jako znak swojego protestu wobec wojny w Ukrainie oraz “z powodu innych motywów politycznych”.


 • 5 kwietnia zgodnie z informacjami RusNews, w Moskwie, na prospekcie Kutuzowskim zatrzymano kierowcę samochodu w samochodzie z napisami “Nie dla wojny!”. Zgodnie z ustaleniami, zatrzymany to restaurator Igor Polew.
 • 6 kwietnia zatrzymano aktywistkę Jelenę Tarbajewą, która stała z plakatem “Putin je dzieci” przed sądem w Jefremowie podczas rozprawy w sprawie Maszy Moskalowej. Dziewczyna została oskarżona o dyskredytację armii.
 • 7 kwietnia z powodu plakatu “Nie dla wojny” został ukarany mandatem Władimir Jermakow. Sąd uznał go za winnego dyskredytacji rosyjskiej armii i nakazał zapłacić karę w wysokości 40 tysięcy rubli (2,5 płacy minimalnej).
«Pokazówka! Lepiej byście kazali wrócić chłopakom do kraju” – tak skomentowała triumfalne powitanie zmobilizowanego na lotnisku w Jakucji przypadkowa przechodnia. Została ukarana mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) za dyskredytację rosyjskiej armii.

“Trzeba tę dzicz sabotować na każdym poziomie. Niech jadą tylko ci, którzy są gotowi umierać psychozy putlera, nie ma co wysyłać pozostałych”; “Problemy Donbasu mieszczą się na Kremlu. Jeśli chcesz, by ludzie w Donbasie nie mieszkali w piwnicach – idź z widłami na Kreml, a nie wysyłaj chłopaków, by umierali za dupę Putina”; “Ludzie nie powinni umierać z powodu chorych fantazji dyktatorów”.
Z powodu tych i innych komentarz w WKontaktie Wasilij Bolszakow z miasta Kasimow został oskarżony z kodeksu karnego o powtórną dyskredytację armii. Pierwszą sprawę karną wytyczono mu za żart o porzuceniu Chersonia.


 • W Krasnodarze i w Soczi zostały odwołane koncerty Walerija Mieładze. Wcześniej odwołano jego koncerty w innych rosyjskich miastach. Artysta niejednokrotnie wypowiadał się przeciwko wojnie. 24 lutego 2022 roku nagrał film, w którym zażądał o władz Rosji przerwać działania bojowe w Ukrainie.

 • W Permie odwołano koncerty pianistki Poliny Osietinskiej, która opowiada się przeciwko wojnie.tłum. Agnieszka Sowińska