MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
12.03.2023 - 18.03.2023
Władze Rosji boją się obrazów i bywalców barów. W Petersburgu policja aresztowała obrazy prawie osiemdziesięcioletniej malarki Jeleny Osipowej, w Moskwie zaś przeprowadziła nalot na dwa moskiewskie bary – ich goście zostali oskarżeni o „finansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy”. Tępione są wszelkie przejawy myślenia niezgodnego z oficjalnym propagandowym przekazem: za posty w sieciach społecznościowych wyrażające sprzeciw przeciwko wojnie w Ukrainie ich autorzy są wysyłani na 6, 7 lat do kolonii karnych.

Samotne protesty

13 marca w Moskwie na Placu Czerwonym zatrzymano Lidię Bejn, która trzymała w rękach plakat z powieści George’a Orwella “1984”: “WOJNA TO POKÓJ WOLNOŚĆ TO NIEWOLA IGNORANCJA TO SIŁA”.

13 marca aktywistka przeprowadziła akcję w centrum Moskwy: spuściła na rzekę Moskwę symbol Ukrainy, Tryzub oraz napis: “PTN PNCH” (skrót od “Putin, idi nachuj”, czyli “Putin spierdalaj” - przyp. tłum.). Kreski i kropki, umieszczone wokół napisu, to zapisane alfabetem Morse’a słowo “chuj”.

15 marca w Samarze została zatrzymana protestująca Aleksandra Ziemlakowa, która trzymała w rękach plakat “Nie dla wojny”.

18 marca mieszkaniec Tomska (Syberia), Jurij Korobiejnikow, wyszedł na plac Nowo-Soborny z plakatem “Nawalny, nie poddaliśmy się. Nie dla wojny”. Zatrzymała go policja i odwiozła na posterunek.

18 marca w Moskwie siedemnastoletni Oleg Błagow został oskarżony z artykułu o dyskredytacji armii rosyjskiej. Chłopak protestował na placu Czerwonym – trzymał w rękach plakat o treści “KK FR art. 354: «Publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny napastniczej». Ja szanuję Kodeks Karny, a wy?”

Nowosybirska aktywistka Jelena Tardasowa-Jun 18 marca wyszła na plac w samotnym proteście przeciwko wojnie. W rękach trzymała nieduży plakat z cytatem z książki “Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół” Nikołaja Nosowa (ta książka dla dzieci po raz pierwszy ukazała się w latach 1953-1954 w ukraińskim piśmie dla dzieci "Barwinok" po rosyjsku i ukraińsku – przyp. tłum.), w którym bohater mówi, że policjanci to bandyci i że chronią jedynie bogatych.

19 marca w Iżewsku dwudziestoletni przedsiębiorca Nikita wyszedł do parku Kirowa z plakatem, na którym znajdowała się propozycja, że uściska każdego, kto jest przeciwko wojnie. Wiele osób naprawdę podeszło do Nikity i go ściskało. Potem przyszła policja i odwiozła Nikitę na posterunek.
19 marca na placu Pałacowym w Petersburgu funkcjonariusze zatrzymali protestującego Lwa Sokołowa, który trzymał plakat “Żyjmy w przyjaźni”. Mężczyzna został odwieziony na posterunek, gdzie został poddany rewizji. Podczas przesłuchania zadano mu pytania na temat pracy, służby wojskowej i stosunku do wojny.

Kwiaty na pomnikach

18 marca wieczorem kilka osób złożyło kwiaty na pomniku Lesi Ukrainki na Bulwarze Ukraińskim w Moskwie. Policja sprawdziła dokumenty aktywistów i zaapelowała, by nie uczestniczyli w żadnych “nielegalnych akcjach”. Inna grupa nieobojętnych przyszła odrobinę później i położyła niebiesko-żółte kwiaty na postumencie pomnika.
Kwiaty i plakat “Nie dla wojny!” już trzecią niedzielę leżą przy Kamieniu Sołowieckim naprzeciwko siedziby FSB na Łubiance.
Miasto mówi

Moskwa. Napisy na klatce schodowej – “Wojnę przegrywają wszyscy”, na ścianie budynku – “Chuj mu w dupę, a nie Kijów”, na samochodzie – “Nie dla wojny”.
Antywojenne ulotki w Jakucji, w obwodzie swierdłowskim i samarskim, Sankt-Petersburgu, Moskwie, Kraju Nadmorskim z nazwami ukraińskich miast, fotografiami zniszczonych domów, napisami: “Ten blok mieszkalny zniszczyły rosyjskie rakiety. Armia Putina codziennie ostrzeliwuje cywili w Ukrainie. Musimy to powstrzymać”, “Nie dla wojny. Demobilizacja!”.
Grafiiti w dzielnicy pietrogradskiej w Sankt-Petersburgu: “Putin to morderca”, “Pochować putinizm”, “Nie dla wojny”, “Miłość zwycięży wojnę”.
Ze sfer uniwersyteckich

Prorektor do spraw studenckich Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów (RUDN) Siergiej Bazawłuk poinformował, że składa rezygnację. Miało to miejsce po tym, jak na wystawie ziomkowskich organizacji uczelni umieszczono także flagi Ukrainy. Ministerstwo Edukacji nakazało inspekcję uczelni.

Antywojenne publikacje w mediach społecznościowych

Emeryt z obwodu tomskiego Władimir Wołnin został ukarany mandatem w wysokości 40 tysięcy rubli (około 2,5 płacy minimalnej) za dyskredytację armii. Powodem były jego antywojenne publikacje w w sieci społecznościowej WKontaktie. Wśród nich filmik “Putin to nie Rosja… Nie dla wojny” i post z informacją o flash mobie “Putin, odejdź!”.

Mieszkanka Sewastopola Daria Karatowa została oskarżona o dyskredytację armii rosyjskiej za antywojenne komentarze w Telegramie oraz za krytykę uroczystości na cześć rocznicy “przyłączenia” Krymu do Rosji.

Fotografia ciężarówki z komentarzem “Ruscy jadą na farsz” i wezwanie do wysadzania wojskowych Z-samochodów była powodem do wszczęcia dochodzenia wobec dwudziestoletniego kałużanina Pawła Żołtikowa. W grudniu 2022 roku ukarano go mandatem w wysokości 240 tysięcy rubli (15 płac minimalnych) za nawoływaniu do terroryzmu.

Na 6,5 i 7 lat orzeczonej kary pozbawienia wolności skazano małżeństwo z obwodu twerskiego - Ludmiłę Razumową i Aleksandra Martynowa. Wszczęto wobec nich dochodzenie z artykułu o wandalizmie i “fejkach” wojennych. Sprawa karna została wszczęta z powodu wpisów w Odnokłassnikach (rosyjski odpowiednik Naszej klasy - przyp. tłum.) oraz antywojennych napisów na ścianach we wsiach w obwodzie twerskim.

W Toljatii aktywistę Andrieja Balina skazano na siedem lat kolonii karnej z powodu sześciu postów na temat wojny w Ukrainie: został uznany za winnego z artykułu o “fejkach”. Balin został wzięty pod straż na sali sądowej, wcześniej podpisał zakaz opuszczania miejsca pobytu.

14 marca w Jarosławiu zatrzymano i przesłuchano Swietłanę Zotową – mamę Walerii Zotowej, oskarżonej o próbę podpalenia punktu zbioru pomocy dla mobilizowanych. W Oddziale Głównym MSW Swietłana została poinformowana o wytoczeniu również przeciwko niej sprawy karnej w związku z nawoływaniem do terroryzmu za dwa komentarze, w jednym z których występują słowa “Rosjanie” i “bomba jądrowa”.

“Kogo on bronił? Swoją rodzinę? Mamę?” – za ten komentarz o śmierci żołnierza w Ukrainie mieszkanka Almetjewska (Tatarstan) Łajsan Achsanowa została ukarana mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (około dwóch płac minimalnych) z artykułu o dyskredytacji rosyjskiej armii.

Mieszkaniec Anżero-Sudżenska Siergiej Arsłanow został ukarany mandatem w wysokości 360 tysięcy rubli (22,5 płacy minimalnej) z artykułu o nawoływanie do terroryzmu z powodu publikacji w sieci społecznościowej WKontaktie.

15 marca rano do mieszkańca Łobni Anatolija Roszczyna przyszła policja z rewizją na podstawie oskarżenia o powtórnej dyskredytacji Sił Zbrojnych FR: Roszczyn pisał posty w “WKontaktie”, opowiadał o faszystowskiej polityce i wojennej agresji. Zabrano mu cały sprzęt elektroniczny oraz flagę Ukrainy i odwieziono do Komitetu Śledczego w mieście Chimki.


Podejrzane obrazy

Antywojenne prace siedemdziesięciosiedmioletniej malarki Jeleny Osipowej wysłano do kontroli: zdaniem funkcjonariuszy, napisy na niektórych z nich “najpewniej, zawierają fałszywe informacje” o armii rosyjskiej. W lutym 19 prac Osipowej zdjęto z wystawy “Pokojowy art-protest”, która miała miejsce w petersburskim biurze partii Jabłoko. Wówczas funkcjonariusze wytłumaczyli swoją wizytę na wystawie tym, że otrzymali informację o podłożonej bombie, a obrazy zobaczyli “przypadkiem”.

Akcja zastraszania w barach

W piątek, 17 marca, do moskiewskich barów Underdog i La Virgen przyszła policja i zatrzymywała ludzi. Funkcjonariusze twierdzilii, że jest to związane ze “sponsorowaniem Sił Zbrojnych Ukrainy”. Funkcjonariusze przyszli do barów z młotami i paralizatorami.
Zatrzymanych w oddziale MSW Basmanny przesłuchiwali funkcjonariusze FSB. “Agientstwo. Moskwa” opublikowało wideo z gośćmi baru Underdog, których służby zmusiły do śpiewania piosenki “Brzozy” zespołu Lube.

W lipcu 2022 roku właścicielom Unerdog i La Virgen Taqueria grożono z powodu publikacji anonsu o charytatywnym kiermaszu płyt winylowych, z którego dochód miał zostać przeznaczony na wsparcie grupy Kyiv Angels. Później właściciele obiektów poinformowali o włamaniu na konto La Virgen Taqueria, na którym był opublikowany post. Ogłosili, że wpły poszły na pomoc schronisku dla zwierząt “Twoja psia sprawa”.

Inne

W moskiewskim metrze 17 marca zatrzymano Jurija Samojłowa z powodu antywojennych publikacji. Policja zareagowała na donos innego pasażera, który zajrzał w telefon Samojłowa i wezwał służby. Funkcjonariusze zażądali okazania zawartości smartfona i odkryli w nim zdjęcia “dyskredytujące armię rosyjską”. Jurij został przetransportowany na 7. Posterunek Policji Metropolitalnej, gdzie odebrano mu telefon i sporządzono akt oskarżenia o tworzeniu i upowszechnianiu ekstremistycznych materiałów. Następnie Czeremuszkinski Sąd Rejonowy skazał Samojłowa na 14 dni aresztu, które ten odsiaduje w Sacharowie.

Za hasło “Sława Ukrainie!”, wypowiedziane w cerkwi w obwodzie niżnonowogrodzkim, wszczęto postępowanie administracyjne wobec czterdziestoletniego Aleksandra Sz. z Sarowa. Zgodnie z wersją parafian, 11 marca w cerkwi pod wezwaniem Hioba Cierpiącego, wykrzyknął on zdanie popierające Ukrainę.

Kałużska policja zatrzymała Iwana Jepichina za ulotki rzekomo rozklejone przez niego we wsi Towarkowo: reżim rosyjski został w nich nazwany faszystowskim, a Krym częścią Ukrainy. Funkcjonariusze oskarżyli Jepichina o wzywanie do ekstremizmu oraz o propagandę terroryzmu.


tłum. Agnieszka Sowińska