MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
26.02.2023–04.03.2023
Ciąg dalszy historii Maszy Moskalewej

Ojca Maszy Moskalewej, szóstoklasistki z miasta Jefremow w obwodzie tulskim, która narysowała antywojenny rysunek na lekcji plastyki, wypuszczono z aresztu śledczego i umieszczono w areszcie domowym, jednak organy opieki odmówiły oddania mu córki z domu dziecka. Przypomnijmy, że nauczycielka napisała donos na dziewczynkę, po którym policja przeprowadziła rewizję w mieszkaniu Maszy i jej ojca. Ojca Maszy, Aleksieja Moskalewa, zatrzymano, powołując się na artykuł o “dyskredytacji armii rosyjskiej”, a uczennicę umieszczono w domu dziecka. Wciąż nie wiadomo, kiedy dziewczynka wróci do domu.

Przedstawiciel partii Jabłoko wystosował petycję z żądaniem powrotu Maszy do domu. W momencie publikacji tego tekstu petycja została podpisana przez ponad 109 tysięcy osób.

To nie jedyny przypadek represji przeciwko niepełnoletnim oraz ich w ciągu ostatniego tygodnia: 5 marca piętnastoletniego syna buriackiej aktywistki Natalii Fiłonowej umieszczono w domu dziecka. Natalia została zatrzymana na antywojennym wiecu, a jej syna, Władimira Ałapykina, władze odebrały krewnym i początkowo umieściły w szpitalu, później w centrum socjalno-rehabilitacyjnym, a następnie w domu dziecka.

Protesty maslenicowe

Anonimowe aktywistki z Rosji wykorzystały tradycyjne świętowanie Maslenicy do antywojennych akcji. Naśladując pogańskie tradycje palenia kukły na znak nadejścia wiosny, aktywistka z Władywostoku spaliła kukłę z gazet, wspierających rosyjską wojnę propagandową. Inna aktywistka świętowała ten dzień publicznym spaleniem kukły z twarzą Putina.

Pikiety antywojenne

Inne pikiety antywojenny miały miejsce w Moskwie, Jekaterynburgu, Sankt-Petersburgu, Krasnodarze i Woroneżu. Teksty na plakatach: “Nie będziesz się kłaniał ani służył żadnym bożkom! Nie zabijaj! Nie kradnij!”, “Za pokój”, “Nie dla wojny”.

List otwarty

• Mieszkańcy Uljanowska napisali list otwarty, w którym sprzeciwiają się nadaniu szkole imienia uczestnika wojny w Ukrainie. Zamiast tego uczniowie szkoły, koledzy i krewni niedawno zmarłego dyrektora szkoły zaproponowali, by nazwać szkołę na jego cześć. W liście jest mowa o tym, że autorzy nie rozumieją, jakie zasługi ma wobec szkoły uczestnik wojny Szyszykow.

Protesty na komisjach wojskowych

• W Tobolsku został zatrzymany piętnastoletni syn uczestnika wojny za zamiar podpalenia komisji wojskowej. Wcześniej uczeń wypowiadał się przeciwko wojnie w mediach społecznościowych. Nastolatek został zamknięty na dwa miesiące.

• Szesnastoletni gimnazjalista w Sankt-Petersburgu rzucił butelkę zapalającą pod drzwi komisji wojskowej w Kirowsku. Chłopca zamknięto w areszcie śledczym, jest oskarżony o zamiar przeprowadzenie zamachu terrorystycznego.
• W Sosnowym Borze w obwodzie leningradzkim nieznany sprawca podpalił budynek komisji wojskowej. Budynek stanął w płomieniach, nie było ofiar.
• W Sankt-Petersburgu dwudziestopięciolatek rozbił okno komisji wojskowej i zostawił w budynku hasła antywojenne: “Nie dla wojny”, “Dość zabijania”, “Ile można zabijać”.

• Na komisji wojskowej w Republice Karaczajsko-Czerskieskiej mężczyzna poinformował funkcjonariusza policji, że na nie chce iść na wojnę i że chce wysadzić budynek komisji wojskowej. Policjant zatrzymał mężczyznę i zabrał go do Komitetu Śledczego.

Nowy bit i nowa ikona

Rosyjski raper Mi-GEL wypuścił klip do antywojennego utworu “Kto zwyciężył?”, w którym padają słowa “Już cały rok trwa operacja specjalna «ludobójstwo», niwecząc i niszcząc życie setki tysięcy ludzi”. W klipie wykorzystano nagrania ze zbombardowanego Mariupola.
• Rosyjska malarka opublikowała fotografię ikony, napisanej w kolorach flagi Ukrainy
Wyroki

• Dwudziestotrzyletniego studenta i autora kanału na Telegramie “Protestujacy Moskiewski Uniwersytet im. Łomonosowa” skazano na osiem lat i sześć miesięcy kolonii karnej za publikację antywojennych postów i nawoływanie do wychodzenia na antywojenne akcje. W swojej mowie końcowej w sądzie Dmitrij wezwał Rosjan, by się nie poddawali: “Aby nasze nadzieje się spełniły, musimy porzucić bierne poczucie winy, skierowane w przeszłość, a zamiast tego dążyć do świadomości własnej odpowiedzialności obywatelskiej; od żalu, z powodu tego, co się wydarzyło, przejść do rozwiązywania istniejących problemów i planów na przyszłość. Tak, obecnie nie jesteśmy zdolni zatrzymać wojny, ale to nie znaczy, że jesteśmy bezsilni. Chcę, żeby każdy z nas zastanowił się, co może sam zrobić. Odpowiedzi “nic” nie uznaję”.

• W obwodzie kemerowskim dziennikarz Andriej Nowaszow został skazany na osiem miesięcy prac społecznych za post o wojnie w Ukrainie w serwisie społecznościowym “WKontaktie”. Publikacja Andrieja zawierała takie słowa i frazy, jak “okupanci”, “celowe bombardowanie”, “kraj agresor” itp. Andriej zakończył swoją mowę w sądzie słowami: “Militarystów i fałszerzy – pod sąd. Rosji – wolność. Ukrainie – pokój”.

• Mieszkańca Moskwy Aleksieja Nieczuszkina skazano na cztery lata kolonii karnej: rok temu wjechał on swoim samochodem na Plac Puszkina i podpalił wnętrze samochodu. Na karoserii było napisane: “Narodzie, powstań!”, “To wojna”. Matka Aleksieja pochodzi z Ukrainy. W swojej mowie w sądzie Aleksiej uzasadnił: “Bardzo się martwiłem o krewnych i nie chciałem, żeby myśleli, że jestem obojętny”.

Uliczne protesty

Na ulicach różnych miast Rosji wciąż pojawiają się wstążeczki z tekstem “Nie dla wojny”, kwiaty na znak żalu po ofiarach wojny i antywojenne wypowiedzi: “Putler kaput”, “BeZeceństwo”, “Putin to terrorysta. Wolność dla Rosji”, “7110 cywilów zginęło w Ukrainie od początku wojny. Wg danych ONZ z 29.01.2023. Rosja boleje”, “Luty trwa od roku”, “Wojny nie da się wyzerować”, “Nie bądź zombie”, “Pierdol się, wojno”; “Jedyna Rosja – to partia moGilizacji”, “Ten blok zbombardowały rosyjskie rakiety. Putinowska armia każdego dnia ostrzeliwuje cywilów w Ukrainie. Musimy to zatrzymać” (z fotografią bloku, zbombardowanego w Dnieprze), “Ostrożnie, kłamstwo” (z fotografiami propagandystów), “W niebezpieczeństwie jest nie ojczyzna, tylko reżim! Nie musicie wystawiać się na kule, które lecą w jego kierunku! Nie potrzebujecie tej wojny. Rosja to wy!”, “Nie dla wojny! Żadne cele wojny nie usprawiedliwiają śmierci dziecka” i inne.

Bonus: “Grożenie” armii FR w klubie fitness

• W Soczi policja ukarała mandatem ćwiczącą w klubie fitness, która miała na sobie koszulkę z napisem “Módlcie się za Ukrainę”.

tłum. Agnieszka Sowińska