MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
12.02.2023–18.02.2023
Machina represji rozpędziła się do tego stopnia, że do zatrzymania wystarczy już sam wniosek o zorganizowanie wiecu antywojennego, a za zrywanie ulotek antywojennych trafia się na lokalne listy “osób niepożądanych”. Nie mówiąc już o sprawach za komentarze w mediach społecznościowych. Na wschodzie bez zmian.


Samobójstwo poborowego

Poborowy z Komi (Północno-Zachodni Okręg Federalny), Siergiej Gridin, 10 lutego popełnił samobójstwo. 14 lutego pojawiło się zdjęcie listu samobójczego, w którym Gridin opowiada, jak poprosił dowódcę plutonu o pozwolenie, by nie jechać do Ukrainy. Następnie dowódca i sierżanci „znęcali się nad nim i nie dawali spokoju”. Gridin pisze, że nie może opowiedzieć o wszystkich „szykanach” popełnionych przez „te zwierzęta”, ale ma nadzieję, że jego oprawcy zostaną skazani za doprowadzenie człowieka do samobójstwa. „Podjąłem decyzję, by umrzeć tutaj, w mojej ojczyźnie, bez czyjejś krwi na rękach”.

Postępowania karne

W Barnaule (Syberia) sąd skazał dziennikarkę Marię Ponomarienko na sześć lat więzienia za „rozpowszechnianie fejków” na temat wojska (art. 207 ust. 3 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) i na pięć lat zakazał jej działalności dziennikarskiej. Maria została aresztowana w kwietniu z powodu wpisów w Telegramie na temat ofiar w Mariupolu.

Orłowski (Centralny Okręg Federalny) poeta i były nauczyciel Aleksander Bywszew, został aresztowany za antywojenne wiersze i posty o Ukrainie. Na początku lutego przeciwko poecie wszczęto postępowanie karne z artykułu o podżeganiu do terroryzmu (część 2 art. 205 ust. 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej).

W Penzie (Nadwołżański Okręg Federalny) wszczęto postępowanie karne przeciwko za dyskredytację armii (część 1 art. 280 ust. 3 Kodeksu karnego) Nikołajowi Gucenowiczowi, ponieważ ten zalajkował antywojenne publikacje w “Odnoklassnikach” (rosyjski odpowiednik Naszej-klasy). Wcześniej został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli. (około 2 płace minimalnej) za antywojenną pikietę.

Sprawy administracyjne i kary grzywny

18 lutego sąd w Astrachaniu (Powołże) ukarał grzywną 30 tysięcy rubli. (około 2 płace minimalne) i aresztował Jarosława Sawina na pięć dni na podstawie artykułu o dyskredytacji armii (art. 20.3.3 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Federacji Rosyjskiej) i występku o charakterze chuligańskim (część 2 artykułu 20.1 Kodeksu administracyjnego przestępstwa Federacji Rosyjskiej). Dzień wcześniej został zatrzymany za użyciu emotki z ukraińską flagą w nazwie swojego kanału na Telegramie.

Mieszkanka Tweru (Centralny Okręg Federalny) została ukarana grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli. (około 2 płac minimalnych) na podstawie artykułu o dyskredytacji armii rosyjskiej (art. 20.3.3 kp) za złożenie kwiatów upamiętniających ofiar ataku w ukraińskim Dnieprze.

Mieszkaniec Kraju Krasnodarskiego Aleksander Diejniega został ukarany grzywną w wysokości 45 tysięcy rubli (około 3 płac minimalne): zamieścił na “Odnoklassnikach” filmik z tekstem w języku ukraińskim, który rzekomo „zdyskredytował” rosyjską armię.

Przeciwko studentowi Sachalińskiej Wyższej Szkoły Morskiej (Daleki Wschód) został sporządzony protokół w sprawie “dyskredytacji armii” (art. 20 ust. 3 pkt 3 Kodeksu wykroczeń administracyjnych). Student drugiego roku Anatolij K. powiedział wykładowcy, że nie chce mieszkać w kraju zaangażowanym w „zabójstwa ludności cywilnej w Ukrainie” oraz „wojnę zaborczą”. Zgłoszono to na policję. Służby bezpieczeństwa przejęły zeszyt z „napisem, wyrażającym poparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy”. Studentowi grozi grzywna do 50 tysięcy rubli (3 płace minimalne).

Sąd w Noworosyjsku (Południowy Okręg Federalny) nałożył grzywnę w wysokości 40 tysięcy rubli (2,5 płacy minimalnej) Stiepanowi Kosołapowowi na podstawie artykułu o “dyskredytacji armii” (część 1 artykułu 20.3.3 Kodeksu wykroczeń administracyjnych) za antywojenną pikietę. Dowodem w sądzie było zdjęcie z internetu osoby z zamazaną twarzą, trzymającą kartkę z napisem “Nie dla wojny” oraz wyjaśnienia Kosołapowa złożone pod groźbą użycia przemocy fizycznej.

Mieszkaniec Soczi (Południowy Okręg Federalny) Ilgaz Iskandarow został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (około 2 płac minimalnych). Został oskarżony o kilka antywojennych komentarzy na VKontakte. W jednym z nich było napisano, że rosyjskie wojska bombardują Kijów i morduje ludność cywilną Ukrainy, a szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn jest przestępcą. W innym zostało użyte hasło „Nie dla wojny”.
Maksim Łypkan złożył wniosek do moskiewskiego ratusza o zorganizowanie wiecu „Rok piekła” w dniu 24 lutego. Następnego dnia po otrzymaniu odpowiedzi odmownej, Łypkan został zatrzymany na dworcu. Sporządzono przeciwko niemu dwa protokoły - o dyskredytacji armii (art. 20 ust. 3 pkt 3 k. wykroczenia) oraz o zorganizowaniu akcji niezgodnej z prawem (część 2 art. 20 ust. 2 k. wykroczenia)

W obwodzie magadańskim (Daleki Wschód) Anna Proswirina została ukarana grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne). 27 września Proswirina przywiązała wstążki do klamek i krat w oknach miejscowej prokuratury z napisami „24 lutego zabito Rosję”, „Nie dla reżimu Putina”, „Trybunał dla Putina i jego przyjaciół” oraz „Zatrzymać rosyjski faszyzm”.

W obwodzie tulskim (Rosja Centralna) DJ baru Flagman o nazwisku Wasiliew został ukarany grzywną w wysokości 40 tysięcy rubli (2,5 płacy minimalnej). Zgodnie z postanowieniem sądu, podczas transmisji noworocznego przesłania Prezydenta Federacji Rosyjskiej „zezwolił na odtworzenie utworu zespołu ukraińskiego w obecności nieograniczonej liczby widzów. "

Ślusarz Władimir Kiselew został zwolniony z Zakładów Lotniczych “Sokół” w Niżnym Nowogrodzie (Nadwołżański Okręg Federalny) po tym, jak został ukarany grzywną za zrywanie prowojennych ulotek. Został również wpisany na „czarną listę przedsiębiorstw Niżnego Nowogrodu” jako „osoba niepożądana”.

Artysci przeciwko wojnie

Aleksiej Kortniew, lider zespołu “Niesczastnyj Słuczaj”, został zatrzymany w Nowosybirsku. Jego koncert został zakłócony przez służby bezpieczeństwa. Uczestnicy zespołu kategorycznie potępiają działania Kremla w Ukrainie.

W Petersburgu odwołano sztukę „Einstein i Małgorzata”, w której w rolach głównych występowały Ksenia Rappoport i Aleksiej Serebriakow; oboje wcześniej wypowiadali się przeciwko wojnie w Ukrainie.

W Rostowie nad Donem (Południowy Okręg Federalny) i Krasnodarze odwołano zaplanowane na 15 i 16 lutego koncerty komika Aleksandra Riewwy, który wielokrotnie wypowiadał się przeciwko wojnie.

W Tule (Centralny Okręg Federalny) 14 lutego odwołano koncerty Kławy Koki i zespołu Louna. Występ Louny został odwołany także w Riazaniu, a wcześniej w Moskwie, Jarosławiu, Twerze i Udmurcji. Zespół sprzeciwia się wojnie od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Widzialny protest

Rosjanie nadal organizują spontaniczne pomniki upamiętniające ofiary ataku rakietowego w Dnieprze. W 69 miastach Rosji odnotowano już co najmniej 108 spontanicznych pomników. W tym tygodniu pojawiły się nowe — w Tiumeniu i Omsku (Syberia).