MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
29.01.2023 – 04.02.2023
W zeszłym tygodniu świat obiegło zdjęcie 100-metrowej gołębicy pokoju – reprodukcji rysunku Picasso, która pojawiła się na zamarzniętej powierzchni jeziora Oniego w Karelii. Autorzy dzieła na szczęście są na wolności, lecz represje w Rosji nie ustają. Ludzie nadal są brutalnie zatrzymywani za pikietowanie z plakatami „Za pokój”, a nawet za antywojenne wypowiedzi w prywatnej rozmowie.
Publikujemy kolejny przegląd rosyjskich protestów antywojennych i akcji sabotazowych.

Pomniki ofiarom bombardowań ukraińskich miast

Od ponad dwóch tygodni w wielu miastach Rosji ludzie przynoszą kwiaty i przytulanki na znak pamięci zamordowanym w Dnieprze. Policja regularnie niszczy spontaniczne pomniki, jednak pojawiają się ponownie.

W tym tygodniu powstała interaktywna mapa „kwiatowych protestów”, dzięki której można znaleźć miejsce oraz zdjęcie pomnika, gdzie leżą kwiaty — do 5 lutego takich miejsc powstało ponad 70. Autorzy mapy wolą pozostać anonimowi.

To tylko kilka zdjęć z wielu, dokumentujących miejsca pamięci w tym tygodniu: Petersburg, Czeboksary (Czuwaszja), Тоmsk, Мiass (obwód czelabiński) itp.

Protesty w kościele i na sali sądowej, protesty w kulturze.

31 stycznia w petersburskim biurze „Jabłoko” otwarto wystawę plakatów antywojennych 77-letniej artystki Jeleny Osipowej, która mimo prześladowań nadal pikietuje na ulicach miasta. Wystawa miała być czynna do 24 lutego, ale już 1 lutego została zamknięta po doniesieniu o „zaminowaniu”; po przyjeździe policja skonfiskowała wszystkie prace artystki. Jelena Osipowa od 20 lat rysuje plakaty o tematyce politycznej, z którymi protestuje w centrum Petersburga. Policja regularnie zatrzymuje artystkę oraz konfiskuje jej prace.

Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl zabronił odprawiania nabożeństw księdzu Ioannowi Kowalowi, który w specjalnej modlitwie o „Ruś świętą” słowo „zwycięstwo” zastąpił słowem „pokój”. 2 lutego na stronie internetowej diecezji moskiewskiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej pojawił się zakaz odprawiania nabożeństw duchownemu cerkwi Apostoła Andrzeja Pierwszego Powołanego. Prawdopodobnie ks. Ioann został usunięty z powodu donosów parafian świątyni.

Podczas rozprawy w sprawie studenta Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Dmitrija Iwanowa, oskarżonego o rozpowszechnianie fałszywych informacji o armii, prawniczka Maria Eismont złożyła wniosek o wezwanie ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, marszałka MON Igora Konaszenkowa oraz przedstawiciela Rosji przy ONZ Wasilija Nebenzya jako świadków. Będą musieli wyjaśnić, jakie jest stanowisko władz wobec Ukrainy. Adwokat przywiązuje wagę do zeznań świadków, gdyż Iwanowowi grozi wysoka kara za niezgodę z oficjalną wersją wydarzeń. Sędzia postanowiła uwzględnić wniosek obrony i wezwać wskazane osoby na rozprawę.


Indywidualne pikiety przeciwko wojnie

Podpalenie samochodów

Uszkodzenia torów kolejowych

2 lutego w Podmoskowiu nieznany sprawca próbował dokonać dywersji na torach kolejowych, ale został zauważony przez maszynistę pociągu. Sprawcy szuka teraz policja. Według funkcjonariuszy organów ścigania próbował otworzyć skrzynkę przekaźnikową obok torów kolejowych w pobliżu stacji Stolbovaya w obwodzie moskiewskim.

W innym mieście w obwodzie moskiewskim, Czechowie, zatrzymano troje uczniów za podpalenie szafy przekaźnikowej. FSB sugerowała, że ​​ósmoklasiści kontaktowali się przez Telegram z nieznanymi osobami, które oferowały im pieniądze za zniszczenie infrastruktury transportowej. Działania uczniów mogą zostać zakwalifikowane jako zamach terrorystyczny lub sabotaż, za co będzie grozić im od 10 lat więzienia a nawet dożywocie (artykuł dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia).

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego nieznani partyzanci spowodowali zakłócenie ruchu transportu kolejowego na odcinku Iwanowo-Kostroma.

Inne

W Krasnodarze małżonkowie Olesia i Aleksiej Ovchinnikov zostali zatrzymani z powodu antywojennych wypowiedzi w prywatnej rozmowie. Para siedziała w restauracji i rozmawiała o wojnie. Jeden z gości usłyszał ich rozmowę i wezwał policję. Policjanci, którzy przybyli do restauracji, położyli męża i żonę w kajdankach na podłogę i trzymali ich w tej pozycji przez około godzinę, jednocześnie filmując ich na kamerę. Następnie małżeństwo zostali przewiezieni na komisariat policji, gdzie byli przetrzymywani do rana. Aleksiej został skazany na 15 dni aresztu, Olesya – grzywnę w wysokości tysiąca rubli.

Mieszkanka Soczi, Victoria T., została postawiona przed sądem z powodu jej statusu w sieci WhatsApp. 1 lutego umieściła w statusie messengera hasło „Slava Ukrainie” w języku koreańskim. Protokół został sporządzony pod artykułem dotyczącym propagandy lub publicznego pokazywania nazistowskich atrybutów lub symboli. Victorii grozi do 15 dni aresztu lub grzywna w wysokości do 2000 rubli.

Na powierzchni zamarzniętego jeziora Onega w Karelii pojawił się 100-metrowy wizerunek gołębicy pokoju Pabla Picassa. Gołębicę stworzył wraz z innymi aktywistami fotograf Igor Podgórny.