MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
30.04. - 06.05.2023

Rosyjskie służby nie odpuszczają tym, którzy jasno wyrazili antywojenne stanowisko i zdążyli opuścić Rosję przed pójściem do więzienia lub zesłaniem do kolonii – wystawiane są za nimi listy gończe, ich nazwiska umieszcza się na listach terrorystów lub ekstremistów. Sięga się także po najbardziej okrutną formę wymierzenia kary – uderza się w ich najbliższych, co spotkało np. matkę artysty Andrieja Siomkina z Żeleznagorska w obwodzie kurskim. Aresztowano ją po tym, gdy syn opuścił kraj.

Mandaty, sprawy administracyjne i karne

W Iżewsku policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o naniesienie napisu “***** faszyści” na billboard z reklamą wojskowej służby kontraktowej w mieście Możga (Udmurcja). Policjanci sporządzili protokół na podstawie artykułu o dyskredytacji armii.

W Orsku sąd ukarał mandatem nauczycielkę technikum za próbę umieszczenia na tablicy informacyjnej wydruku artykułu z Wikipedii “Inwazja Rosji na Ukrainę”.

Były koordynator sztabu Nawalnego w Woroneżu Jewgienij Karpow jest poszukiwany listem gończym w sprawie karnej o dyskredytację armii, wytoczonej mu za antywojenne posty opublikowane w jego projekcie “Wornadzor”. Wcześniej u rodziców aktywisty przeprowadzono rewizje oraz zajęto sprzęt elektroniczny, a funkcjonariusze służb specjalnych wypytywali ich o powrót syna z Gruzji oraz innych krewnych.

Jakucki antywojenny aktywista Ajchał Ammosow jest poszukiwany listem gończym, umieszczono go także na liście terrorystów i ekstremistów. Aktywiście wytoczono również nową sprawę karnę. Zeszłego lata Ammosow był oskarżony o dyskredytację armii, po tym, jak w centrum Jakucka wywiesił plakat “Yakutian punk against war”. W grudniu 2022 roku Ammosow wyjechał z Rosji.

W Riazaniu sąd skazał reżysera Siergieja Jerżenkowa oraz aktywistę Siergieja Skoriejewa na 8 miesięcy pozbawienia wolności z artykułu o wandalizmie. Powodem do wytoczenia sprawy był napis “Putin Z****ł, odejdź” na pomniku Lenina w mieście Kasimowie w obwodzie riazańskim. Jerżenkow przekazał, że podczas zatrzymania był torturowany.


Komitet Śledczy wszczął osobne postępowanie wobec obrończyni praw człowieka z Buriacji Nadieżdy Nizowkinej, która odmówiła składania zeznań na emerytkę Natalję Fiłonową, aresztowaną za zajęcie antywojennego stanowiska. W maju 2022 roku sąd ukarał mandatem Nizowkinę za publikację nagrania wideo rozmowy z Fiłonową, po tym, jak ta zażądała usunięcia litery Z z autobusu w Ułan-Ude.

Pikiety i mityngi

W kilku miastach, w tym w Uchtie, Wołogdzie, Iżewsku, Kirowie, Tiumieniu, w Joszkar-Ole, Tule, Nowosybirsku oraz Sankt-Petersburgu, po ostrzale Humania pojawiły się spontaniczne pomniki. W Moskwie zatrzymano dziewczynę podczas próby złożenia kwiatów na pomniku Lesi Ukrainki. Po tym, jak ją wypuszczono, wróciła pod pomnik i złożyła kwiaty.

W Jekaterynburgu i w Kazaniu zatrzymano czterech pikietujących z plakatami o pokoju. Jedną z uczestniczek pikiety w Jekaterynburgu oskarżono o dyskredytację armii.

W Nowosybirsku odbył się wiec pod hasłem “Żadnych walk, oprócz walki klas”. W mityngu uczestniczyło około 50 osób. Aktywiści ruchu “Krasnyj Poworot” mówili m.in. o liczbie żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w Ukrainie.

Kultura

W obwodzie kurskim zatrzymano matkę artysty, który zorganizował antywojenną wystawę. 22 kwietnia w Żeleznogorsku została otwarta wystawa obrazów Andrieja Siomkina. Wynajmujący pomieszczenie na wystawę wezwał policję z powodu rzekomo rozbitego okna. Sam Siomkin wyjechał z Rosji niedługo przed otwarciem wystawy, a 1 maja jego matka została zatrzymana przez policję, w jej mieszkaniu przeprowadzono rewizję i dzwoniono do Siomkina z jej telefonu.Inne

Sąd zablokował stronę “Ruch Świadomych Rezygnantów”. Organizacja od 2014 roku pomaga młodym ludziom legalnie uniknąć służby wojskowej, udziela powołanym pomocy psychologicznej i prawnej. Powodem blokady strony były treści, które “dyskredytowały armię i usprawiedliwiały uchylanie się od służby wojskowej”.

W Moskwie zauważono antywojenne wlepki z prowadzącym program “Koło Fortuny” Leonidem Jakubowiczem, na których przy jego podobiznie napisano “300 tys. dusz na kole! Litera? Pierd…l się w…jn…”.

tłum. Agnieszka Sowińska