MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
25.11-03.12.2023
Miasto mówi

Antywojenne naklejki i graffiti z różnych rosyjskich miast: “Zatrzymajcie się”, “Nie dla wojny”, “Nie dla wojny. Przynoście kwiaty, a nie zniszczenia”.

Akcje uliczne

Za napis “Nie dla wojny” na śniegu 24 listopada zatrzymano moskwianina Dmitrija Fiodorowa. Został on przewieziony na posterunek policji, gdzie sporządzono notatkę z artykułu o dyskredytacji armii i zatrzymano go na noc, choć artykuł ten nie przewiduje zatrzymania powyżej trzech godzin. Rano funkcjonariusze sporządzili także notatkę na temat nieposłuszeństwa Fiodorowa wobec policji. Dmitrij zauważył, że grożono mu sprawą karną.
Prześladowania

Za zdanie “Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!” został ukarany grzywną w wysokości 40 tysięcy rubli (2,5 rosyjskiej płacy minimalnej) Olgę Wierchososow z Soczi. Zgodnie z postanowieniem sądu znajdowała się ona na terytorium portu w Soczi i wykrzykiwała te słowa pod adresem żołnierzy.

Grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) ukarano Jurija Kardanowa z Czerkiesska. “Dyskredytujące” armię komentarze napisał na jedne z grupw mediach społecznościowych, na których był komentowany przebieg wojny w Ukrainie.

Grzywną w wysokości 15 tysięcy rubli (1 płaca minimalna) został ukarany Jewgienij Brażnikow z Adygiei, który także zostawiał antywojenne komentarze w internecie.

Z artykułu o dyskredytacji armii uznano winnym mieszkańca rejonu tiemriukskiego Kraju Krasnodarskiego Aleksandra Bierszadskiego. Jak dokładnie został ukarany, nie wiadomo. Analogiczne postępowanie wszczęto wobec Iwana Afanasjewa z Noworosyjska.

Grzywną w wysokości 150 tysięcy rubli (9,5 płacy minimalnej) ukarano byłego żołnierza Olega Borisienkę, który oblał farbą plakat z literami Z i V. Mężczyznę uznano za winnego powtórnej dyskredytacji rosyjskiej armii. W ramach tej samej sprawy Borisienkę skazano na sześć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za nielegalne przechowywanie materiałów wybuchowych – podczas rewizji znaleziono u niego przeterminowany proch. Obecnie śledczy prowadzą jeszcze jedną sprawę karną o dyskredytację armii przeciwko Borisience. Powodem do wszczęcia śledztwa było nagranie wideo, w którym Borisienko nazwał wojnę w Ukrainie zbrodniczą. W minionym roku były żołnierz został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) za to, że na jego samochodzie znajdowała się przekreślona litera “Z”.

Kiriłł Jarin z Moskwy udostępnił na Facebooku publikację dziennikarski naukowej Iriny Jakutienki, w której była mowa o dzieciach w ukraińskich szpitalach. Jarin do udostępnionego postu dodał komentarz “Usuńmy Putina – zatrzymamy wojnę”. Policjanci znaleźli Jarina dzięki systemowi CCTV po tym, jak ktoś napisał w wagonie pociągu moskiewskiego metra słowo “morderca” obok nazwiska “Putin”. Policjanci zaczęli szukać winnego, odkryli udostępniony post Jarina na Facebooku i 24 października zatrzymali go w celu wszczęcia postępowania. W rezultacie Jarin został ukarany grzywną w wysokości 50 tysięcy rubli (ok. 3 płac minimalnych) z artykułu o dyskredytację rosyjskiej armii.

Na pięć lat kolonii karnej został skazany Andriej Etkiejew z obwodu kirowskiego, oskarżono go o upowszechnianie “fejków” na temat armii rosyjskiej na motywach nienawiści politycznej; Etkiejew udostępnił w mediach społecznościowych Odnoklassniki publikacje w mediach o zbrodniach rosyjskiej armii w Ukrainie, w tym o ludobójstwie cywilów w Buczy.

Za udostępnienie filmu Ilji Warłamowa “Wojna bez celu i końca: co ten rok zrobił z Rosją i Ukrainą” mieszkanka Woronoża Natalja Nabokina została uznana winną z artykułu o dyskredytacji rosyjskiej armii i ukarana grzywną w wysokości 15 tysięcy rubli (1 płaca minimalna).

Przeciwko 58-letniemu Piotrowi Niestierkowowi za jego komentarze w mediach społecznościowych wszczęto postępowanie o usprawiedliwianie terroryzmu i nawoływanie do ekstremizmu; skierowano go na przymusowe leczenie. Postępowanie karne wobec Niestierkowa wszczęto nie później niż w lutym 2023 roku. W czerwcu 2022 roku wysłał on do komisji wyborczej Republiki Komi zawiadomienie o przeprowadzeniu referendum na temat przerwania wojny, pociągnięcia do odpowiedzialności Putina i Miszustin oraz przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich.

Za posty w mediach społecznościowych Odnokłassniki mieszkaniec Niżnego Nowogrodu został skazany na pięć i pół roku kolonii o ogólnym rygorze z artykułu o nawoływanie do terroryzmu w internecie. Zgodnie z wersją śledczego, A.W. Anfałow umieścił na swojej stronie posty nawołujące do podpaleń centrów rekrutacyjnych a także do przeprowadzenia zamachu na jednego z rosyjskich mężów stanu w celu przerwania jego kariery politycznej.

41-letni mieszkaniec Krasnojarska został zatrzymany w sprawie o “fejkach” na temat rosyjskiej armii. Powodem zatrzymania były jego antywojenne posty w mediach społecznościowych oraz publikacja o wydarzeniach w Buczy.

Z powodu ukraińskiej flagi na pasku plecaka mieszkaniec Kazania Tamerlan Chajrutdinow został ukarany grzywną w wysokości 35 tysięcy rubli (ok. 2,2 płacy minimalnej). Uznano go za winnego dyskredytacji rosyjskiej armii.

Petersburski aktywista Witalij Ioffe został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) za pikietę poparcia więźniów politycznych i sprzeciwu wobec wojny, którą przeprowadził 17 września 2023 roku.
Dywersja i sabotaż

37-letni mężczyzna został zatrzymany w Woroneżu w związku z przygotowywaniem zamachu terrorystycznego w centrum rekrutacyjnym. Zarzuca mu się popełnienie trzech przestępstw z kodeksu karnego. Zgodnie z wersją funkcjonariuszy, mężczyzna planował wysadzić centrum rekrutacyjne, a następnie wyjechać z Rosji i walczyć po stronie Ukrainy.


Inne

W Moskwie sąd skazał na karę grzywny nauczyciela informatyki Siergieja Awierjanowa w wysokości 40 tysięcy rubli (2,5 płacy minimalnej) z artykułu o dyskredytacji armii. Podczas lekcji w szkole nr 1619 imienia Cwietajewej napisał on na tablicy “Chwała Ukrainie! Śmierć rosyjskim durniom!” i narysował swastykę.

Za okrzyk “Chwała Ukrainie!” w wiejskim klubie w Udmurcji mieszkaniec wsi Diebiesy Siergiej Badajew został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) z artykułu o dyskredytacji armii.

Kandydaturę Jekatieriny Duncowej na prezydenta Rosji poparło 70 tysięcy osób. Mowa o tu Rosjanach, którzy wypełnili formularz gotowości złożenia podpisu w celu poparcia Duncowej. By mogła startować w wyborach, należałoby zebrać jeszcze 230 tysięcy takich podpisów, powiedziała Jekatierina Duncowa. Aktywistka i dziennikarka z obwodu twerskiego 16 listopada ogłosiła, że będzie kandydować na prezydenta FR. Duncowa jest kandydatką o wyraźnych i jednoznacznie antywojennych poglądach. Ogłosiła, że chce uczynić z Rosji “pokojowe państwo”, po czym wezwano ją do prokuratury, by poznać jej stanowisko wobec wojny w Ukrainie.

tłum. Agnieszka Sowińska