MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
14.01-20.01.2024
Baszkortostan wrze

17 stycznia w mieście Bajmak, w Baszkirii, baszkirski aktywista Fail Ałsynow na podstawie oskarżenia z artykuły 282 KK FR (“szerzenie mowy nienawiści”) został skazany na 4 lata kolonii o ogólnym rygorze. Przeciwko wyrokowi protestowali zebrani na placu mieszkańcy miasta (według różnych ocen: od 6 000 do 10 000 osób). Po tym, jak protestujący zagrodzili drogę ciężarówce, którą był przewożony aktywista, zaczęły się walki z funkcjonariuszami OMON-u. Przeciwko zebranym użyto gazu łzawiącego i granatów hukowych. Około 20 osób wymagało pomocy medycznej. 8 osób zostało aresztowanych.

19 stycznia w Ufie, stolicy Baszkirii, kilkaset osób również wyszło na ulice w ramach poparcia dla Faila Ałsynowa. Nie doszło do starć z policją. Kilka osób zostało zatrzymanych.

W październiku 2022 roku Fail Ałsynow napisał odezwę, w której wzywał Baszkirów, by nie brali udziału w wojnie w Ukrainie.

https://t.me/femagainstwar/10460
https://ufa1.ru/text/politics/2024/01/17/73127822/
https://ufa1.ru/text/politics/2024/01/19/73136858/


Miasto mówi

Pikiety i mityngi

20 stycznia żony powołanych do wojska przyszły do sztabu wyborczego Putina, gdzie zostawiły nakaz powrotu zmobilizowanych mężczyzn do domu. Pracownica sztabu powiedziała kobietom, że ich mężowie chcą walczyć i poradziła, by te modliły się o ich zdrowie.
Dywersja i sabotaż

Za próbę podpalenia centrum rekrutacyjnego mieszkaniec Sankt-Petersburga został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze FSB zatrzymali pielęgniarza z petersburskiego szpitala Maksima Asrijana 7 października 2022 roku na lotnisku Pułkowo. Wszczęto wobec niego postępowanie za “próbę przeprowadzenia zamachu terrorystycznego”, ponieważ znajdował się obok centrum rekrutacyjnego w dzielnicy Frunzeńskiej w Petersburgu z podpałką w płynie.Prześladowania

Sąd Najwyższy Chakasji skazał byłego pilota lotnictwa cywilnego Igora Posukina na osiem lat i jeden miesiąc kolonii za “przygotowywanie się do zdrady stanu pod postacią przejścia na stronę przeciwnika”. Zgodnie z wersją śledczego, 61-letni Pokusin zamierzał walczyć po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy. FSB nielegalnie podsłuchiwała rozmowy przez telefon emeryta, który urodził się w Odessie, ale mieszka obecnie w Abakanie, z krewnymi i przyjaciółmi z Ukrainy.

Sąd Miejski miasta Czerepowca w obwodzie wołogodzkim skazał obrońcę praw człowieka Gregori Markusa Siewierina Wintera na trzy lata kolonii o zwykłym rygorze w sprawie o “wojenne fejki”. Poza tym na dwa lata zakazano administrowania stronami www. Prokurator domagał się skazania Wintera na sześć lat i trzy miesiące kolonii o zwykłym rygorze za świadome upowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii (par. 2, art.207.3 KK) za komentarze na temat cywilnych ofiar w Buczy oraz udostępnienie ośmiu postów na temat ostrzału Mariupola.

Po dwóch grzywnach za antywojenne sankcje i rewizji w domu oskarżonej o usprawiedliwianie terroryzmu Elina Jasonowa została przymusowo umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w Kazaniu (Tatarstan). Aktywistka uważa, że mogli ją hospitalizować z inicjatywy kuzyna Artioma Prokofjewa, deputowanego Dumy FR.
Protesty online

Deputowana Kraju Kamczackiego Aleksandra Nowikowa opublikowała na swoim kanale na Telegramie odezwę walczącego w Ukrainie ochotnika z Kamczatki, który skarżył się na duże straty w rosyjskich oddziałach. Po donosie wicegubernatora kraju Siergieja Niechajewa, deputowana została oskarżona o dyskredytację sił zbrojnych FR.

Aktywiście Daniłowi Afoninowi z Pskowa grozi 5 lat pozbawienia wolności albo grzywna w wysokości do 300 tysięcy rubli (15,5 płacy minimalnej) za powtórną dyskredytacje armii za posty umieszczone w mediach społecznościowych WKontaktie. Sprawa została wniesiona w grudniu 2023 roku. 17 stycznia w mieszkaniu aktywisty przeprowadzono rewizje i zajęto jego sprzęt elektroniczny. Przez kilka godzin nie było z Daniłą kontaktu, następnie dziennikarze poinformowali, że wszczęto wobec niego postępowanie.

Mieszkanka Baszkirii przez media społecznościowe zwróciła się do powołanych do wojska z wezwaniem, by wrócili do ojczyzny i bronili swojego narodu. Jej zdaniem, żołnierze w Ukrainie walczą za ambicje jednego człowieka, podczas gdy w Baszkirii OMON pałuje Baszkirów.


Kultura

W Tajlandii odwołano koncerty komika Maksima Gałkina, który w 2022 roku wypowiedział się przeciwko wojnie i opuścił Rosję. Występy artysty miały się odbyć 24 stycznia w Pattayi i 25 stycznia w Phukecie. Koncerty Gałkina odwołali właściciele hoteli, jak można przypuszczać, z powodu podejmowanych w jego występach tematów politycznych.

W Buriacji (region Federacji Rosyjskiej) odwołano koncert Kristiny Orbakajte “na prośbę mieszkańców i organizacji społecznych”. Na artystkę złożyli skargę organizacje “Bojowe Bractwo”, Związek Weteranów Buracji oraz miejscowe władze. Przyczyną skarg było to, piosenkarka nie zajęła stanowiska na temat wojny w Ukrainie oraz rzekomo finansowała Siły Zbrojne Ukrainy oraz otrzymała zagraniczne obywatelstwo.


Pomniki

Mieszkańcy Moskwy przynieśli 14 stycznia kwiaty pod pomnik Łesi Ukrainki, aby uczcić pamięć Ukraińców, którzy równo rok temu zginęli podczas ataku rakietowego na Dniepr. Rakiety trafiły wówczas w blok mieszkalny – zginęło 46 osób, w tym 6 dzieci, a ponad 80 osób zostało rannych.

Inne

Dziennikarka naukowa Asia Kazancewa ogłosiła, że opuszcza Rosję “do nastania lepszych czasów”. Przyczyną tej decyzji było odwołanie jej wystąpień, opublikowanie jej adresu domowego przez deputowanego Dumy Pańswowej FR Adnrieja Ługowa oraz bycie mamą małoletniego dziecka. Dziennikarka uważa, że wywierany na nią nacisk to część kampanii wydalania z Rosji podejrzanych elementów przed wyborami prezydenckimi. Kazancewa otwarcie wystąpiła przeciwko wojnie, w Moskwie, gdzie mieszkała, kilkakrotnie była zatrzymana przez funkcjonariuszy służb specjalnych.

tłum. Agnieszka Sowińska