MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
19.11-26.11.2023
Miasto mówi

We Władywostoku na latarni morskiej Tokariewskiego pojawił się duży napis “NIE DLA WOJNY”.

Petersburscy aktywiści przeprowadzili akcję naklejania antywojennych wlepek w całym mieście z hasłami m.in.: “Nie umieraj za Putina”, “Ocknij się, narodzie, toczy się wojna!” itd.

Akcje protestacyjne

21 listopada w Kazaniu Daniił Alimow wyszedł na jednoosobowy protest z plakatem "Światu - pokój. Nie dla wojny". Został zatrzymany.
Dywersja i sabotaż


Czeremuszkinski Sąd Rejonowy Moskwy wysłał do aresztu dwudziestodwuletniego studenta Ibrahima Orudżewa. Oskarżono go o terroryzm: śledczy uważa, że mężczyzna zamierzał podpalić centrum rekrutacyjne. Orudżew został zatrzymany 10 listopada, gdy robił zdjęcie budynku, w którym mieści się centrum rekrutacyjne. Sąd uściślił, że decyzja o areszcie została podjęta na podstawie wcześniejszych podejrzeń Orudżewa o terroryzm i zdradę państwową.Prześladowania

W Saratowie (Powołże) poeta i bard 20 listopada Dmitrij Lalajew został uznany winnym z artykułu o upowszechnianie fejków na temat armii rosyjskiej i skazano go na sześć miesięcy pozbawienia wolności. Lalajew karę ma odbywać w kolonii. 11 września 2023 roku tenże sąd oskarżył Lalajewa z artykułu o publiczne nawoływanie do ekstremizmu i demonstrowania symboliki nazistowskiej lub symboliki organizacji ekstremistycznej i skazał go na dwa lata kolonii.
Nie wiadomo, co dokładnie było powodem oskarżenia. W aktach sądowych opublikowane są cztery sprawy administracyjne przeciwko Lalajewowi, w tym o dyskredytację armii rosyjskiej i brak szacunku wobec władz, wszczęte w 2022 roku.

Dozorczynię z Satki (obwód czelabiński, Ural) sąd ukarał grzywną w wysokości 400 tysięcy rubli (26 płac minimalnych) za “usprawiedliwianie terroryzmu”.
Sprawę administracyjną przeciwko Gulnarze Bacharewej, która sama wychowuje jedenastoletniego syna, wszczęto z powodu jej antywojennych komentarzy w mediach społecznościowych WKontaktie.
Protesty online

Marię Kartaszewą, Rosjankę, która wyjechała do Kanady, Basmanny Sąd Rejonowy Moskwy zaocznie skazał na osiem lat kolonii w sprawie o wojenne fejki. Powodem wszczęcia postępowania był post Kartaszewej na jej kanale na Telegramie o zabijaniu cywili w Buczy. Kartaszewa opublikowała fotografie z Buczy wraz z opisem: “To nawet nie wszystkie zdjęcia, są jeszcze bardziej przerażające. Proszę, podzielcie się nimi z bliskimi, którzy nie wierzą w prawdę”. Post zakończyła słowami: “Nie pozwalajcie sobie zapominać o tym, co się faktycznie dzieje się w Ukrainie”.

Odmowa wzięcia udziału w walkach

Zgodnie z danymi, zebranymi ze stron sądów wojskowych FR na dzień 21 listopada 2023 roku, do rosyjskich sądów wojskowych skierowano 4121 sprawy karne o samowolne opuszczenie oddziału po rozpoczęciu mobilizacji. Sądy wojskowe wydają około 100 wyroków w takich sprawach tygodniowo. Oprócz tych 4 100 spraw karnych o samowolnym opuszczeniu oddziału do sąd skierowano 317 spraw o niewykonanie rozkazu i 96 spraw o dezercję.

Kultura

21 listopada z Woroneskiego Teatru Kameralnego zwolniono dyrektora artystycznego Michaiła Byczkowa za jego antywojenne poglądy. Michaił Byczkow jest jednym z założycieli Woroneskiego Teatru Kameralnego. 26 listopada 2022 roku Byczkow w gronie innych ludzi teatru podpisał otwarty list antywojenny. Jak twierdzi źródło w administracji obwodu woroneskiego (Rosja Centralna): “Byczkow nie stracił ochoty na pisanie potępiających listów, a ze strony teatru nie było prób wsparcia uczestników specjalnej operacji wojskowej oraz ich rodzin ulgowymi biletami”, co zostało wykorzystane jako argument do zwolnienia Byczkowa. Trzy wybitne aktorki teatru – Natalja Szewczenko, Tatjana Babienkowa i Jana Kuzina – obwieściły, że opuszczają teatr w ślad za reżyserem. 18 listopada został zwolniony dyrektor Teatru Wielkiego Władimir Urin, który także podpisał antywojenny list.


Inne

21 listopada do kolonii, w której karę odbywa Ilja Jaszyn (rosyjski polityk opozycyjny, były radny, skazany na 8,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze za publikację na temat zbrodni wojsk rosyjskich w Ukrainie), przyjechała “delegacja wojskowa” w celu werbowania więźniów. Ilja wdał się w dyskusję z delegacją: “Waszym zadaniem jest wysyłanie ludzi na śmierć. A ja chcę, żeby ludzie żyli”.tłum. Agnieszka Sowińska