MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
9-15.07.2023

W Petersburgu Sbierbank zablokował konta dziennikarki Galiny Ariemienko i kapłana Grigorija Michnowa-Wajtienki, zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz innych osób, którzy zbierali datki na pomoc uchodźcom. Jak twierdzi Ariemienko, pracownicy Sbierbanku odnotowali, że rachunki zostały zablokowane z powodu zbiórki “na wątpliwe cele”. “Tak, kupowałam lekarstwa, jedzenie, rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Robię to drugi rok. I to, naturalnie, są dla was “wątpliwe cele” – napisała dziennikarka.

Miasto mówi“Nie dla wojny” – napis na przystanku autobusowym w Podolsku, obwód moskiewski

Pikiety i wiece
Prześladowania

  • Z powodu naklejki Bucza wszczęto postępowanie r wobec Kiriłła Pilugina z miasta Niewinnomyssk Kraju Stawropolskiego – został on oskarżony o rehabilitację nazimu. Pilugin został skazany na areszt domowy za naklejkę z napisem “Bucza”, przyklejoną na pomnik “Gwiazda Bohatera”. Zdjęcie naklejki pojawiło się w listopadzie 2022 roku na kanale “Widzialny protest” w Telegramie – kanał ten anonimowo publikuje przysyłane przez obywateli antywojenne graffiti i ulotki z ulic rosyjskich miast.

  • Przeciwko Oldze Awdiejewej z Iżewska, lekarzowi chirurgowi i matce pięciorga dzieci, wszczęto postępowanie karne z artykułu o dyskredytację armii. Powodem były antywojenne protesty Awdiejewej oraz napis “FASZYŚCI” pod literą “Z” na fasadzie Teatru Opery i Baletu. Awdiejewa powiedziała, że napis ten zrobiła rok temu. Kobieta uważa, że teraz zwróciła uwagę służb z powodu niedawnego protestu: dwa tygodnie temu stanęła z plakatem “Rosja czyni ZŁO” przed tymże teatrem.

  • “Jest wiele cywilnych ofiar i wszędzie zniszczenia. A winni są temu rosyjscy okupanci i władze Rosji jako takie. Wyprawiają nieludzkie rzeczy” – z powodu tego oraz innych postów w mediach społecznościowych WKontaktie wobec Aleksieja Wolskiego, mieszkańca Niżnego Nowogrodu, wszczęto postępowanie karne z artykułu o “upowszechnianie fejków”. Jak informuje adwokat z niezależnego projektu obrońców praw człowieka OWD-Info Kristina Tiurina, wczoraj do domu Wolskiego przyszedł oddział OMON-u, a dziś sąd skazał go na areszt domowy do 5 września. Wolski od dzieciństwa ma drugą grupę inwalidzką, ale śledczy prosiła o zamknięcie go pod strażą.

  • Siedem razy przeciwko Walerii Timoszenko z obwodu magadańskiego wniesiono akt oskarżenie za antywojenne komentarze na ogólnodostępnych stronach w WKontaktie. Sąd skazał ją trzykrotnie na karę grzywny w wysokości 30 tysięcy rubli, dwukrotnie po 40 godzin i raz na 50 godzin prac społecznych. Decyzja sądu w siódmym akcie oskarżenia nie jest na razie znana.


Protesty online

  • Mieszkaniec Kirowa Iwan Darowski został ukarany grzywną za następujący komentarz w sieci społecznościowej WKontaktie: “Otwórzcie oczy, napadliśmy na sąsiedni kraj, zabiliśmy dziesiątki tysięcy ludzi, a miliony pozbawiliśmy domów”. Od 14 lipca wiadomo, że został przeciwko niemu wzniesiony akt oskarżenia z kodeksu cywilnego za dyskredytację sił zbrojnych FR. Teraz Darowskiemu grozi grzywna w wysokości od 30 do 50 tysięcy rubli (od 2 do 3 płac minimalnych).


  • Przeciwko Batyrowi Żabojewowi z Nalczyka wszczęto postępowanie karne o dyskredytację armii FR. Zgodnie z oficjalną wersją, mężczyzna opublikował na Instagramie nagranie, na którym jest mowa o zabijaniu cywili w Czeczenii i Ukrainie przez armię rosyjską. Działania armii, jak podaje ASTRA, zostały tam określone “faszystowskimi i zaborczymi”.

  • Sąd w Czeboksarach skazał na karę grzywny lokalnego aktywistę Olega Jelkina na 30 tysięcy rubli z artykułu o dyskredytację armii FR za udostępnienie postu w WKontaktie z raportem ONZ na temat ofiar wśród cywilnych obywateli Ukrainy.  • Rasim Gamidow z Kraju Stawropolskiego został ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli (około 2 płac minimalnych) za komentarze o treści: “Ojczyznę trzeba bronić w Ojczyźnie. A jeśli robi się to na obcym terytorium, to nie obrona, tylko napaść!” – napisał w sieci społecznościowej WKontaktie.

Inne

  • Sbierbank zablokował rachunki dziennikarki Galiny Artiemienko, kapłana Grigorija Michnowa-Wajtienki i innych osób o antywojennym stanowisku, którzy zbierali datki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak twierdzi Ariemienko, pracownicy Sbierbanku odnotowali, że rachunki zostały zablokowane z powodu zbiórki “na wątpliwe cele”. “Tak, kupowałam lekarstwa, jedzenie, rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Robię to drugi rok. To, naturalnie, dla was są “wątpliwe cele” – napisała dziennikarka.

tłum. Agnieszka Sowińska