MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
02.07 - 08.07.2023

Minęło 500 dni wojny w Ukrainie, a władze rosyjskie wciąż przekonują, że żadnej wojny nie ma, a ich działania to tylko “specjalna operacja wojskowa”. Sędzia z Woroneża bardzo sprytnie zinterpretowała oficjalną retorykę rosyjskich władz na korzyść oskarżonego. Odmówiła ukarania lokalnego aktywisty, który wyszedł na jednoosobową pikietę z plakatem “Zatrzymajcie wojnę”. Sędzia powołała się na fakt, iż w Rosji “nie ogłoszono stanu wojny”.

Miasto mówi

Aktywista Aleksiej Nikitin z Krasnodaru umieścił na swoim samochodzie naklejkę “Rację ma ten, kto broni swojego domu”. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, a następnie wypuszczony bez aktu oskarżenia.W Jekaterynburgu 8 lipca aktywiści rozkleili w mieście antywojenne ulotki ze słowami “500 dni wojny”.

Pikiety i mityngi

W Pietrozawodsku znów zamontowano zdjęty wcześniej napis “Światu-pokój”. Znajduje się teraz w innym miejscu, na ścianie budynku byłej Oneskiej Fabryki Traktorów, zmienionej obecnie na przestrzeń artystyczną “MUZEUM TEGO, CO NIEDAWNE”.Siedemdziesięciosiedmioletni mieszkaniec Permu stanął przed budynkiem administracji gubernatora w proteście przeciwko “szantażowi jądrowemu” polityków. Wcześniej mężczyzna wychodził na jednoosobowe protesty z żądaniem zakończenia “specjalnej operacji wojskowej”. Został oskarżony o dyskredytację armii, sąd jednak odrzucił akt oskarżenia.

Dywersja i sabotaż

We Władywostoku nieznani sprawcy pocięli rosyjskie flagi i zniszczyli stojaki na flagi na grobach uczestników wojny w Ukrainie. Policja przekazała, że zostało wszczęto postępowanie karne o zbezczeszczenie flagi państwowej i ustalono podejrzanych. Wcześniej groby rosyjskich żołnierzy były niszczone w Kursku, Kraju Zabajkalskim, obwodzie włodzimierskim i tambowskim.

Prześladowania

FSB powiadomiła o zatrzymaniu obywatela Rosji, który rzekomo został zwerbowany przez ukraińskie służby specjalne i planował przeprowadzić zamach na szefa Krymu Aksionowa.

● Sąd w Jakucku ukarał byłego żołnierza Specnazu grzywną w wysokości 15 tysięcy rubli (1 płaca minimalna) za dyskredytację armii, ponieważ ukarany opowiedział ukraińskim blogerom o kolegach, którzy zginęli na wojnie w Ukrainie.

● Mieszkaniec obwodu riazańskiego poinformował, że policjanci przyszli do jego domu, by przeprowadzić rewizję i grozili mu pistoletem. Wcześniej nazwał on kierowcę samochodu z literą “Z” faszystą. Został ukarany mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (około dwóch płac minimalnych) za dyskredytację armii.

● W Jekaterynburgu dziennikarz został ukarany grzywną za filmik na ukraińskim kanale Trucha na Telegramie, w którym pojawia się jego komentarz na temat na temat autobusu z naklejoną na tylną szybę literę “Z” w kolorach wstążki św. Jerzego oraz napisem “Nie porzucamy swoich”.

● W Tiumeniu policja zatrzymała mieszkańca miasta za “próbę przekonania żołnierza do przejścia na stronę Sił Zbrojnych Ukrainy”. Zostało przeciwko niemu wszczęto postępowanie karne za zdradę państwową.

● Przeciwko dziennikarzowi “Pskowskiej Gubernii” Władimirowi Kapustinskiemu został sporządzony akt oskarżenia o dyskredytację armii, powód wniesienia oskarżenia nie jest znany.

● Sąd ukarał grzywną w wysokości 300 tysięcy rubli (około 19 płac minimalnych) Permskie Centrum Pamięci Historycznej z artykułu o dyskredytację armii. Powodem była publikacja antywojennego oświadczenia Międzynarodowego Memoriału oraz Centrum Praw Człowieka “Memoriał” 24 lutego 2022 r.

● Były pskowski deputowany Dmitrij Piermiakow został oskarżony o dyskredytację armii. Deputowany sądzi, że przyczyną były jego antywojenne posty na Facebooku.

● Aktywista z Tuły Andriej Pawłow został aresztowany w Kazachstanie, dokąd wyjechał, by uniknąć sprawy karnej z artykułu o dyskredytację armii. Już wcześniej inni rosyjscy aktywiści byli zatrzymywani w Kazachstanie na żądanie rosyjskich służb specjalnych.

● Przeciwko dozorczyni z Satki (obwód czelabiński) Gulnar Bachariewej zostało wszczęto postępowanie karne z artykułu o nawoływanie i usprawiedliwianie terroryzmu. Powodem były jej komentarze w mediach społecznościowych, w których pisała, że “należy wysadzić wieżę telewizyjną Ostankino” i że “Most Krymski to strategiczny obiekt wojskowy”.

● Przeciwko zwolenniczki ruchu “Obywatele ZSRR” Marinie Mielichowej z Kraju Krasnodarskiego zostało wszczęte postępowanie karne za filmik zatytułowany “Na temat specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie nie ma ani jednego oficjalnie opublikowanego dokumentu FR”. Mielichowa powiedziała, że podczas rewizji funkcjonariusze służb pobili jej syna, a ona sama została umieszczona w jednoosobowej celi aresztu śledczego.

● Na Kamczatce żołnierz Aleksandr Stiepanow został skazany na dwa i pół roku kolonii-osady za odmowę wzięcia udziału w walkach. W styczniu mężczyzna nie wypełnił rozkazu dowódcy i odmówił wzięcia udziału w wojnie w Ukrainie.
Kultura i sztuka

● Szef Rady Miejskiej miasta Plos (obwód iwanowski) Timberbułat Karimow poprosił muzyków, by nie przyjeżdżali na festiwal muzyczny “Łąka Szalapina” z powodu “proukraińskiego stanowiska” organizatora festiwalu Aleksieja Szewcowa.

● Władze Kirowa zrezygnowały z hymnu miasta: napisał go przeciwnik wojny w Ukrainie Prochor Protasow. Wcześniej Protasow został skazany na 5 lat kolonii z artykułu o fejkach za posty w mediach społecznościowych, w których pisał o śmierci ludzi w Buczy i Krzemieńczuku.
● W Moskwie podczas koncertu zespołu Nocni Saperzy mężczyzna na widowni krzyknął “Chwała Ukrainie”, wręczając liderce zespołu Dianie Arbieninej kwiaty. Mężczyzna został następnie zatrzymany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Przeciwdziałania Ekstremizmowi (tzw. Centrum “E”). Wcześniej koncerty Arbieniny, która wypowiada się przeciwko wojnie w Ukrainie, zostały odwołane w wielu rosyjskich miastach.

● Deputowany Aleksandr Chinsztiejn napisał donos na Gruszynski Festiwal Piosenki Autorskiej w obwodzie samarskim, przekonując, że organizatorzy zakazali pieśni patriotycznych, zwłaszcza tych o wojnie w Ukrainie.

Inne

● Sędzia w Woroneżu odmówiła ukarania grzywną aktywisty, Dmitrija Szczerbatiuka, który wyszedł na jednoosobowy antywojenny protest z plakatem “Zatrzymajcie wojnę”. Sędzia powołała się na fakt, że w Rosji “nie ogłoszono stanu wojny”. Uznała także, że nagranie protestu, wykonane przez policjantów przeczy relacji funkcjonariuszy, którzy rzekomo zanim zatrzymali Szczerbatiuka go wcześniej upomnieli.

tłum. Agnieszka Sowińska