MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
04.06 - 10.06.2023
W Rosji za symbol nazistowski zostały uznane biało-niebiesko-białe balony i flaga w tych samych kolorach, propagandą nazizmu może być też opublikowana w internecie parodia lub dowcip.

Tymczasem zwykli ludzie przeżywają osobiste dramaty, jak Władisław Karawal, który po tym, jak zobaczył imię i nazwisko syna na liście zmobilizowanych, napisał na banerze propagującym wojnę słowa “Pier…l się wojno”. Karawal został skazany na 6 lat i 3 miesiące kolonii karnej.

Miasto mówi

W tym tygodniu antywojenne napisy zauważono w licznych rosyjskich miastach: w Moskwie i Sankt Petersburgu, miastach Republiki Baszkortostan, w Kraju Chabarowskim, w Kraju Krasnodarskim, w obwodzie włodzimierskim, w obwodzie murmańskim, w obwodzie leningradzkim, w obwodzie amurskim, w obwodzie woroneskim.

Napisy w Moskwie: “Światu - pokój” i “Wszyscy chcą pokoju!”Napisy w Sankt Petersburgu: “Putin jest zbrodniarzem wojennym”.

Ulotka w Republice Baszkortostan: “Ten budynek mieszkalny zniszczyły rosyjskie rakiety.
Armia Putina każdego dnia ostrzeliwuje cywili Ukrainy.
Musimy to zatrzymać!
Kijów, Charków, Mariupol, Odessa, Chersoń, Mikołajów, Borodzianka, Słowiańsk, Nikopol, Zaporoże”.Ludzie wciąż zrywają ogłoszenia o naborze do służby kontraktowej. Zdjęcie z Moskwy (ze zbioru autorów przeglądu antywojennych protestów w Rosji).
Jednoosobowe protesty:

- W Tule mężczyzna wyszedł z plakatem “Jestem przeciwko SWO” (SWO – skrót od: specjalna operacja wojskowa – przyp. tłum.). Powiązany ze służbami bezpieczeństwa kanał “Tuła. EkstremiZm” poinformował, że sąd ukarał mężczyznę mandatem w wysokości 48 tysięcy rubli (3 płace minimalne) za dyskredytację armii.
- Wiktor Gilin stanął przed budynkiem administracji gubernatora Kraju Permskiego z plakatem “Panie Machoninie! Żądam zakończenia specjalnej operacji wojskowej!”. Emeryt został zatrzymany przez policję.
- Siergiej Czurkin wyszedł w jednoosobowym proteście z plakatem “Peace”, na którym była narysowana pacyfka (☮). Aktywista został zatrzymany.
Dywersja i sabotaż

● Pięćdziesięciopięcioletnia urzędniczka Żanna Romanowskaja – kierowniczka działu finansowego Ministerstwa Architektury i Budownictwa obwodu włodzimierskiego – rzuciła trzy koktajle Mołotowa w budynek centrum rekrutacyjnego. Zapaliła się brama przed budynkiem, pożar od razu został ugaszony. Kobieta została zatrzymana na miejscu.

● W Magnitogorsku nieznani sprawcy próbowali podpalić budynek miejskiej komisji wojskowej. 4 czerwca sąd odesłał podejrzanego do aresztu na dwa miesiąca. Temu samemu podejrzanemu przypisuje się podpalenie urządzeń kolejowych dziesięć dni wcześniej.

● Kreml poinformował o zhakowaniu częstotliwości radiowych. Niektóre stacje radiowe, nadające w obwodzie rostowskim, biełgorodzkim i woroneskim, 5 czerwca nadały fejkowe “przemówienie Putina”, w którym miał on mówić o “inwazji wojsk ukraińskich”, “wprowadzeniu stanu wojennego”, planach przeprowadzenia “powszechnej mobilizacji” i proponował mieszkańcom terytorium przygranicznych, by “ewakuowali się w głąb Rosji”.

● FSB zatrzymała mieszkańca Kraju Nadmorskiego za przekazanie Ukrainie informacji na temat obiektów wojskowych. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa wszczęli wobec zatrzymanego postępowanie karne o zdradę państwową. Agencja informacyjna TASS podała do wiadomości, że podejrzany zbierał informacje o budynkach struktur siłowych i obiektach wojskowych. W jego domu funkcjonariusze FSB znaleźli koktajle Mołotowa.

Prześladowania

● Byli uczestnicy demokratycznego i antywojennego ruchu “Wiosna” oraz nie związany z ruchem aktywista zostali do 5 sierpnia umieszczeni w areszcie śledczym. Grozi im kara pozbawienia wolności w postaci bezwzględnej, a jeden z nich na podstawie postawionych mu oskarżeń w sumie może zostać skazany nawet na 48 lat pozbawienia wolności. Jak zauważają prawnicy oskarżonych, sprawy karne zostały oparte na opublikowanych w 2022 roku postach uczestników “Wiosny”.

● Aktywistce i nauczycielce sztuk pięknych Darii Siergiejewej wytoczono sprawę karną za antywojenne posty na Instagramie oraz za udział w akcji “Luty trwa od roku”. 24 lutego 2023 roku kobieta przyniosła pod pomnik goździki, plakat z portretami ofiar i napisem “Tylu grzechów nie da się zmyć, nie starczy modlitw”. 9 czerwca w jej mieszkaniu została przeprowadzona rewizja, aktywistkę przewieziono na posterunek na przesłuchanie. Wcześniej Daria była już ukarana mandatem za “dyskredytację armii” – wtedy napisała ona na biuletynie wyborczym “Nie dla wojny, Putin pod sąd za przygotowanie i prowadzenie agresywnej wojny”.
W Karelii wielodzietną matkę ukarano mandatem w wysokości 15 rubli (1 płaca minimalna) za upowszechnianie antywojennych wlepek: “Nie dla wojny”, “Nie zabijaj” i “Nie można zabijać ludzi”.

Mieszkanka Magadana została ukarana mandatem z artykułu o dyskredytacji rosyjskiej armii za komentarze w mediach społecznościowych, zawierające słowa: “Zielone ludziki to tajni terroryści”.

Na Sachalinie obcokrajowiec Kelebajew został ukarany mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) a następnie został deportowany z Rosji za publiczne wypowiedzi, negatywnie oceniające rosyjską armię. Zakazano mu wjazdu do Rosji na 70 lat.

Studentka została ukarana mandatem w wysokości 80 tysięcy rubli (5 płac minimalnych) za antywojenne wypowiedzi w internecie. Skazano ją na sześć dni aresztu z artykułu o drobnym chuligaństwie

Mieszkaniec Błagowieszczeńska został zmuszony do przeprosin przed kamerą za to, że zadzwonił do oddziału FSB i wykrzyczał do słuchawki “Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”.

Jewgienij Kotikow z Rostowa nad Donem został skazany na 3 lata kolonii-osady i mandat w wysokości 800 tysięcy rubli (50 płac minimalnych). Jak ustalono podczas śledztwa, Jewgienij “popierał kijowskie władze” i dołączył do grupy hakerów, którzy organizowali ataki DDoS na strony Ministerstwa Obrony FR i Prezydenta FR.

Sąd ukarał mandatem w wysokości 35 tysięcy rubli (ok. 2 płace minimalne) taksówkarza z Włodzimierza Jurija Stiepankowa za antywojenne wypowiedzi podczas rozmów z pasażerami.

Eleonora Demidowa została ukarana mandatem za post o bombardowaniu Ukrainy i udostępnienie postów historyka z Nowogrodu, w których ten wygłosił swoje opinie na temat wypowiedzi rosyjskich polityków i propagandystów o “wiecznej konfrontacji z Zachodem”.

Mieszkaniec Czelabińska został skazany na dwa lata kolonii za to, że wzywał w mediach społecznościowych do sabotowania zmobilizowanych oraz imprez wojskowych i namawiał żołnierzy Sił Zbrojnych FR do niszczenia broni i sprzętu wojskowego.

W obwodzie archangielskim więzień Artamonow został ukarany mandatem w wysokości 15 tysięcy rubli (1 płaca minimalna) za “dyskredytację Sił Zbrojnych FR” podczas rozmowy o wojnie z innym więźniem.


Inne

Swierdłowskiemu kapłanowi Eduardowi Czarowowi mogą odebrać jego schronisko dla bezdomnych, osób starszych i tych, którzy uciekli przed mobilizacją. Inspektor ds. użytkowania gruntów przysłał mu ostrzeżenie.

Były przewodniczący tambowskiego klubu wojskowo-patriotycznego Oleg Borisienko odmówił udzielenia pomocy swoim kursantom, którzy chcieli jechać na wojnę w Ukrainie. Powiedział im, by zastanowili się nad skutkami udziału w wojnie i skrytykował działania rosyjskich władz.

Standuper Kiriłł Ławruchin wyraził swoje antywojenne poglądy podczas występu w Moskwie. “Jeśli naklejasz literę “Z” na tylną szybę swojego samochodu… jesteś stuprocentowym debilem” – powiedział ze sceny.
Władisław Krawal został skazany na 6 lat kolonii ogólnego reżimu za napis “Pier…ol się wojno” i telefon z fałszywą informacją o podpaleniu budynku komisji wojskowej. Napis został umieszczony na Z-banerze na Pałacu Kultury w Uchcie. Niedługo przed akcją mężczyzna zobaczył na liście zmobilizowanych w Komi imię i nazwisko swojego syna.

● Za rozmowę w kuchni w siedzibie straży pożarnej przy laboratorium wojskowego na Kamczatce Aleksandr Mialik został oskarżony o “dyskredytację armii”. Mialik wypowiadał się w ostrych słowach na temat prezydenta i jego zwolennikach w obecności pracownika medycznego i sześciu swoich podwładnych – pracowników ochrony laboratorium. Wszyscy oni złożyli zeznania przeciwko swojemu dowódcy.

● Za zerwanie rosyjskiej flagi mieszkaniec obwodu astrachańskiego został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności.

● Mieszkanka Juchnowa w obwodzie kałuskim, Natalia Niemowa, została ukarana mandatem za “dyskredytację armii” w wysokości 30 000 rubli (około 2 płac minimalnych). Juchnowa opublikowała antywojenne obrazki, cytowała Michaiła Chodorkowskiego i pisała o sytuacji w Naddniestrzu.

● Obywatel Białorusi, który wypuścił na niebo w Moskwie antywojenną niebiesko-białą flagę, przywiązaną do niebiesko-białych balonów, został powtórnie zatrzymany, gdy wychodził z aresztu. Jest oskarżony o propagandę symboliki nazistowskiej.


Protesty online

● Rosyjscy obrońcy praw człowieka poparli międzypaństwową inicjatywę stworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału, który zbada zbrodnie Rosji w Ukrainie.

● 3 czerwca mieszkaniec Niżnego Nowogrodu przeprowadził streaming, w którym porównał dzisiejszą Rosję z Niemcami z lat 30. XX wieku i skrytykował społeczeństwo rosyjskie za brak protestów przeciwko wojnie w Ukrainie. Poza tym, w swoim blogu na instagramie umieszczał on zdjęcia zniszczonych ukraińskich miast i antywojenne obrazki. 4 czerwca strony z publicznym dostępem w “WKontaktie” opublikowały wideo z “przeprosinami” mieszkańca Niżnego Nowogrodu, informując przy tym, że bohater filmiku przed nagraniem został zatrzymany przez policję i najprawdopodobniej wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne.

● W maju szef kamczackiego oddziału partii Jabłoko Władimir Jefimow porównał wokalistę SHAMAN z faszystą z hitlerjugend. 6 czerwca Jefimow został zatrzymany za “demonstrację nazistowskiej symboliki”.
● Były deputowany Siergiej Trusz z Błagowieszczeńska opublikował wideo, które porównuje wokalistę SHAMAN z nazistowski chłopcem, Trusz został ukarany mandatem w wysokości 1500 rubli (0,1 płacy minimalnej) za “demonstracje symboliki nazistowskiej”.
Odmowa brania udziału w walkach

● W obwodzie tulskim w obecności 400 żołnierzy przeprowadzono proces pokazowy zmobilizowanego, który samowolnie opuścił jednostkę. Po ogłoszeniu wyroku (5 lat kolonii) sędzia “przeprowadził rozmowę” z innymi żołnierzami na temat odpowiedzialności karnej za “przestępstwa przeciwko obowiązkowi pełnienia służby wojskowej”.
● W obwodzie briańskim poborowy uciekł z oddziału z automatem. Został zatrzymany.

Kultura i sztuka

● W maju Jelizawieta Stiszowa wyemitowała film dokumentalny “Chronić się i ratować” o Rosjanach, którzy próbują zastąpić służbę wojskową w czasie wojny alternatywną służbą cywilną.
Film można obejrzeć na YouTube: youtube.com›watch?v=Gob-xvbMlDc

● W Irkucku na dzień miasta postawiono “Drzewo życia”. Każdy, kto chciał, mógł zostawić swoje przesłanie na niebieskich, granatowych i białych wstążkach, przywiązanych do drzewa. Wstążki https://t.me/astrapress/28968 antywojennymi hasłami.
Napisy: “Ukrainie – pokój, Rosji – wolność”, “Wolność dla więźniów politycznych”, “Pokojowego nieba”.

tłum. Agnieszka Sowińska