MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
14.05 - 20.05.2023

W Rosji wciąż składa się kwiaty pod pomnikami ukraińskich pisarzy, dalej odbywają się jednoosobowe pikiety, podpalane są budynki komisji wojskowej oraz szafy sterownicze przy torach kolejowych. Wspaniałą, niezwykle inteligentną “akcję dywersyjną” zorganizowała także pewna nauczycielka ze swoimi uczniami i uczennicami. Przeprowadziła tzw. “antylekcję” – lekcję samodzielnego myślenia, wbrew obowiązującym propagandowym wytycznym.

Widzialny protest

Nikołaj z Lipiecka przez trzy godziny stał w jednoosobowej pikiecie w Woroneżu i nie został zatrzymany, mimo długiego czasu trwania akcji. Do Woroneża przyjechał, dowiedziawszy się o pikietach mieszkanki miasta Wiktorii Koczkasowej: wychodziła ona na akcje pięciokrotnie i zatrzymano ją dopiero po ostatniej.

Na przyczepie pojazdu wojskowego, stojącej w parku w centrum Kalinigradu, ktoś powiesił tabliczkę “Nie atakować!!!”.

W Pietrozawodsku pojawiły się napisy w kolorach ukraińskiej flagi “Ukraina nie jest wrogiem!”W Chabarowsku miał miejsce jednoosobowy protest z plakatem “NIE DLA WOJNY”.

W Bieriezowsku w obwodzie swierdłowskim rozklejane są ulotki o nowych zasadach poboru.

W Sankt-Petersburgu rozklejane są antywojenne naklejki, upowszechnia się też inne antywojenne symbole.W Kazaniu miała miejsce antywojenna pikieta z plakatem “NIE DLA WOJNY. Wprowadzenie rosyjskich wojsk do Ukrainy zagraża światu i ludziom”.

W rosyjskiej szkole przeprowadzono “antylekcję” o antyfaszystowskim sprzeciwie w nazistowskich Niemczech. Podczas lekcji zapoznano się z doświadczeniem antyfaszystowskich komórek z czasów II wojny światowej i opracowano plan działania oraz środki bezpieczeństwa dla takiej komórki.

Kałużski artysta Władimir Owczinnikow namalował nowe antywojenne graffiti z maszynką do mięsa, która mieli ludzi oraz napisem “Polityka maszynki do mięsa”.
W Irkucku na teatrze powieszono baner z literą “Z”, a mieszkańcy, protestujący przeciwko wojnie, tak często obrzucali go zepsutymi jajkami, że do merostwa wpłynął już drugi anonimowy list z prośbą o zdjęcie baneru.
W Nowosybirsku na murze otaczającym cerkiew pojawił się napis “nie zabijaj”. Jak twierdzą miejscowi, napis ten pojawił się na początku maja.

Sabotaż, uchylanie się od służby wojskowej, podpalenia

W nocy z 13 na 14 maja w Murmańsku Szamil Alijew-Gasanow podpalił budynek komisji wojskowej na ulicy Burkowa, chwilę później został zatrzymany.

W Nalczyku żołnierz Konstantin Trifonow został aresztowany na 25 dni za odmowę pojechania do strefy działań wojennych.

W środę 17 maja około godziny 4 rano pod Petersburgiem, zapaliła się szafa sterownicza; wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru było podpalenie.

Nieznany górnik we wsi Malinowka napisał palcem na pyle węglowym “Chwała Ukrainie” po ukraińsku. Na miejsce przyjechali pracownicy głównego oddziału do przeciwdziałania ekstremizmowi MSW oraz funkcjonariusze FSB, którzy zatrzymali prace kopalni na kilka godzin.

Portal internetowy Wiorstka opublikowała statystyki dywersji w Rosji od początku 2023 roku. Ich liczba znacznie wzrosła w maju. Łącznie od początku roku było ponad 50 prób dywersji.

Sprawy administracyjne i karne

W Moskwie dzięki kamerom w metrze zidentyfikowano i zatrzymano pielęgniarkę dziecięcego hospicjum Kamillę Muraszową za dwa znaczki na plecaku – jeden z napisem “Nie dla wojny”, drugi z flagą Ukrainy. Postawiono jej zarzut dyskredytacji armii, następnie ją wypuszczono.

W Moskwie za napis na samochodzie “Nie dla wojny” został ukarany mandatem Igor Polew. Wcześniej już wytoczono mu trzy sprawy za udział w antywojennych mityngach.

Aktywista ruchu “Solidarność” Michaił Krigier podczas wygłaszania ostatniego słowa oskarżonego w sądzie wyraził swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie i zaśpiewał piosenkę “Czerwona kalina”. Skazano go na 7 lat kolonii o zwykłym rygorze.

Baszkirska aktywistka Ramila Saitowa została zatrzymana za filmik z listopada, w którym wzywała do uchylania się od służby wojskowej.

Podczas procesu, podczas którego sąd utrzymał w mocy wyrok za podpalenie komisji wojskowej, Kiriłł Butylin ponownie wyraził swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie.

W Sankt-Petersburgu zatrzymano podchorążego podejrzanego o próbę podpalenia szafy sterowniczej na trakcji “Dworzec Fiński – Łańska”.
W Karelii wielodzietną matkę ukarano mandatem w wysokości 15 rubli (1 płaca minimalna) za upowszechnianie antywojennych wlepek: “Nie dla wojny”, “Nie zabijaj” i “Nie można zabijać ludzi”.

Mieszkanka Magadana została ukarana mandatem z artykułu o dyskredytacji rosyjskiej armii za komentarze w mediach społecznościowych, zawierające słowa: “Zielone ludziki to tajni terroryści”.

Na Sachalinie obcokrajowiec Kelebajew został ukarany mandatem w wysokości 30 tysięcy rubli (2 płace minimalne) a następnie został deportowany z Rosji za publiczne wypowiedzi, negatywnie oceniające rosyjską armię. Zakazano mu wjazdu do Rosji na 70 lat.

Studentka została ukarana mandatem w wysokości 80 tysięcy rubli (5 płac minimalnych) za antywojenne wypowiedzi w internecie. Skazano ją na sześć dni aresztu z artykułu o drobnym chuligaństwie

Mieszkaniec Błagowieszczeńska został zmuszony do przeprosin przed kamerą za to, że zadzwonił do oddziału FSB i wykrzyczał do słuchawki “Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”.

Jewgienij Kotikow z Rostowa nad Donem został skazany na 3 lata kolonii-osady i mandat w wysokości 800 tysięcy rubli (50 płac minimalnych). Jak ustalono podczas śledztwa, Jewgienij “popierał kijowskie władze” i dołączył do grupy hakerów, którzy organizowali ataki DDoS na strony Ministerstwa Obrony FR i Prezydenta FR.

Sąd ukarał mandatem w wysokości 35 tysięcy rubli (ok. 2 płace minimalne) taksówkarza z Włodzimierza Jurija Stiepankowa za antywojenne wypowiedzi podczas rozmów z pasażerami.

Eleonora Demidowa została ukarana mandatem za post o bombardowaniu Ukrainy i udostępnienie postów historyka z Nowogrodu, w których ten wygłosił swoje opinie na temat wypowiedzi rosyjskich polityków i propagandystów o “wiecznej konfrontacji z Zachodem”.

Mieszkaniec Czelabińska został skazany na dwa lata kolonii za to, że wzywał w mediach społecznościowych do sabotowania zmobilizowanych oraz imprez wojskowych i namawiał żołnierzy Sił Zbrojnych FR do niszczenia broni i sprzętu wojskowego.

W obwodzie archangielskim więzień Artamonow został ukarany mandatem w wysokości 15 tysięcy rubli (1 płaca minimalna) za “dyskredytację Sił Zbrojnych FR” podczas rozmowy o wojnie z innym więźniem.


Inne

Swierdłowskiemu kapłanowi Eduardowi Czarowowi mogą odebrać jego schronisko dla bezdomnych, osób starszych i tych, którzy uciekli przed mobilizacją. Inspektor ds. użytkowania gruntów przysłał mu ostrzeżenie.

Były przewodniczący tambowskiego klubu wojskowo-patriotycznego Oleg Borisienko odmówił udzielenia pomocy swoim kursantom, którzy chcieli jechać na wojnę w Ukrainie. Powiedział im, by zastanowili się nad skutkami udziału w wojnie i skrytykował działania rosyjskich władz.

Standuper Kiriłł Ławruchin wyraził swoje antywojenne poglądy podczas występu w Moskwie. “Jeśli naklejasz literę “Z” na tylną szybę swojego samochodu… jesteś stuprocentowym debilem” – powiedział ze sceny.

tłum. Agnieszka Sowińska