MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
ROSYJSKIE PROTESTY ANTYWOJENNE: GDZIE, JAK I KIEDY
22.01.2023 29.01.2023
Cotygodniowy przegląd protestów przeciwko wojennej agresji Rosji w Ukrainie. Takie protesty, chociaż niespektakularne i pojedyncze, wybuchają spontanicznie w różnych miejscach Rosji, od Kamczatki do Kaliningradu, mimo daremnych prób stłumienia ich przez władze. Ludzi się chwyta na ulicy, grożą im wyroki za „dyskredytację armii rosyjskiej”, są zwalniani z pracy, otrzymują grzywny, są ofiarami donosów i zastraszania. Trafiają do aresztu za pacyfę na plecaku, czapkę i szalik w kolorach flagi ukraińskiej, tulipany pod pomnikiem Łesi Ukrainki, komentarz na facebooku, plakat „Nie dla wojny” albo „Jestem za pokojem”. A mimo to kwiaty z tabliczkami upamiętniającymi ofiary agresji rosyjskiej w Ukrainie codziennie „rozkwitają” na rosyjskich ulicach i tu i ówdzie widzi się protestujących.

Dzisiaj publikujemy krótki przegląd rosyjskich protestów antywojennych i żałoby społecznej po ataku rakietowym w Dnieprze.

Upamiętnienie ofiar ataku rakietowego w Dnieprze

W różnych miastach Rosji ludzie nadal przynoszą kwiaty, zabawki, jabłka na znak żałoby po mieszkańcach domu w Dnieprze, którzy zginęli w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Miejsca pamięci spontaniczne pojawiają się pod pomnikami Łesi Ukrainki, Tarasa Szewczenki, Mikołaja Gogola, również przy pomnikach ofiar represji politycznych.
Dziennikarz Alexander Plushev na swoim kanale Telegram publikuje zdjęcia i wiadomości od swoich subskrybentów z różnych części Rosji:

21 stycznia w Twerze zatrzymano Elenę G. na podstawie donosu miejscowego urzędnika i spisano przeciwko niej protokół o “dyskredytacji armii”. Elena z przyjaciółką złożyły kwiaty, i wedle donosu, położyły rówenież flagę ukraińską i zabawki dziecięce pod pomnikiem ofiar represji politycznych, upamiętniając ofiary ataku rakietowego w Dnieprze.

Kanał w Telegramie Svodka Material zebrał w jednym poście wszystkie znane przed 22.01.23 rosyjskie świadectwa pamięci tragedii w Dnieprze 14 stycznia.

Nowe zdjęcia pomników publikuje także ruch Vesna:

Indywidualne pikiety przeciwko wojnie

W Moskwie z powodu wstążki w kolorach flagi ukraińskiej policja zatrzymała aktywistkę LGBT z Kazania Saszę Kosariewą.

22 stycznia w Moskwie zatrzymano Ekaterinę Kotsar, która udała się na Plac Czerwony z plakatem „Nie dla wojny!”.

Antywojenne wypowiedzi w sieciach społecznościowych

W obwodzie lipieckim sąd dwukrotnie ukarał mieszkańca Andrieja Sziłowa grzywną w wysokości 30 000 rubli (ok. 1840 zł) według artykułu o „dyskredytowaniu rosyjskiej armii” z powodu komentarzy na Telegram-kanale gazety Donskie Vesti.

W Kursku wszczęto postępowanie karne przeciwko Jewgienijowi Babinowi za „fałszerstwa motywowane nienawiścią polityczną” z powodu nagrania na YouTube, w którym potępił wojnę z Ukrainą.

Sąd w Jekaterynburgu ukarał Igora Pushkariewa, byłego dziennikarza portalu Znak.com i dyrektora Muzeum Historii Miasta, grzywną w wysokości 30 tys. rubli za antywojenny post w facebooku. Według znajomych Puszkarewa, donos na niego napisał Jewgienij Prigożyn, właściciel Grupy Wagnera. Zwrócił się także do prezydenta Jekaterynburga o odwołanie Puszkarewa ze stanowiska dyrektora muzeum.

Sąd w Archangielsku ukarał Jewgienija Orłowa grzywną w wysokości 30 tys. rubli na mocy artykułu o “dyskredytacji armii rosyjskiej”. Według policji Orłow opublikował dwa posty na swojej stronie w sieci VKontakte. Jeden jest poświęcony istocie faszyzmu, drugi — na temat stu dni wojny.

Emerytka z Czelabińska Nadieżda Wiertiachowska została ukarana grzywną w wysokości 40 tys. rubli za “dyskredytację armii rosyjskiej” — za nagranie, w którym pani Nadieżda krytycznie wypowiadała się na temat wojny i sytuacji politycznej w Rosji,
Przeciwko mieszkanki Władykaukazu wszczęto postępowanie karne w związku z wielokrotnym “zdyskredytowaniem armii rosyjskiej” za komentarze dotyczące wojny i mobilizacji.


Artyści przeciwko wojnie

Aktor Dmitrij Nazarow, który sprzeciwia się wojnie w Ukrainie, został odsunięty od pracy nad jednej z ról głównych w nowej filmowej adaptacji “12 krzeseł”.

Na początku 2023 roku studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Repina zostali poproszeni o namalowanie obrazów na jeden z tematów: Donbas, Matka żołnierza, Mieszkam w Rosji i Życie Akademii. Większość wybrała motyw wojenny i namalowała antywojenne płótna. Finalne prace zostały zaprezentowane na wystawie, następnie zostały szeroko rozpowszechnione na kanałach Facebook, Twitter i Telegram. Później w peterburskim czasopiśmie “Bumaga” pojawiła się opowieść o artystach i ich antywojennych pracach, a zdjęcia prac zostały opublikowane przez znane portale “Kholod” i “The Village”.

Miasta mówią

​​„Miasto mówi” to tytuł, który dziewczyna z Petersburga nadała relacjom na Instagramie, gdzie publikuje swoje zdjęcia z antywojennymi graffiti i nalepkami, napotykanymi po drodze.

W Kabańsku (Buriacja) ojciec dwójki dzieci został ukarany grzywną: 40-letni mężczyzna napisał zieloną farbą „Nie dla wojny” na budynku instytucji dla dzieci.

Prześladowania za wypowiedzi

Sporządzono protokół przeciwko 16-letniemu uczniowi z Niżnego Nowogrodu na podstawie artykułu o dyskredytacji armii rosyjskiej. W szkole miał krzyczeć: „Jak pójdę walczyć, to pójdę walczyć za Ukrainę. Wszyskim wam wyprano mózgi!”

W Saratowie sąd ukarał grzywną lekarza za rozmowę z kolegami na temat wojny.
Selimat Asłanowa w pokoju nauczycielskim wypowiadała się przeciwko mobilizacji i wojnie z Ukrainą.