MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
Oświadczenie Międzynarodowej Asocjacji Memoriał w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego
Dzisiaj mówimy o tragicznej śmierci Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu. Mówimy o morderstwie politycznym. I o bezpośredniej kontynuacji sowieckiej przeszłości. Kolejne morderstwa i śmierci więźniów politycznych w obozach i więzieniach, potwierdzają tę przestępczą ciągłość.

Aleksiej Nawalny, lat 47, rosyjski polityk, działacz społeczny, prawnik, zmarł dzisiaj, 16 lutego 2024 roku w kolonii w Jamalskim Okręgu Autonomicznym.

Wasyl Stus – ukraiński poeta, również lat 47, zmarł 4 września 1985 roku w karcerze w łagrze pod Permem.

Anatolij Marczenko – dysydent radziecki, pisarz, obrońca praw człowieka, lat 49, zmarł 8 grudnia 1986 roku w więzieniu w Czystopolu.

Rosyjski reżim próbuje przywrócić do życia dawny olbrzymi kraj i wsadzić miliony Rosjan do „wspaniałe radzieckie Wczoraj”. Jego metody to przemoc, agresja i miliony ludzi w niewoli, morderstwa przeciwników politycznych.

Śmierć Aleksieja Nawalnego to tragedia nie tylko dla jego rodziny, przyjaciół i współpracowników, ale dla wszystkich, którzy pragną, aby Rosja stała się demokratycznym państwem, nie stanowiącym zagrożenia dla świata, którzy pragną zakończenia wojny i wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Jego śmierć to kolejna zbrodnia reżimu Putina, za które winni muszą ponieść karę.
Najlepsze, co możemy teraz zrobić, to przypomnieć sobie odpowiedź Aleksieja Nawalnego na pytanie, jakie przesłanie przekaże swoim zwolennikom, jeśli go zabiją: „Nie poddawajcie się!


Międzynarodowa Asocjacja Memoriał