MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
Oświadczenie Międzynarodowej Asocjacji Memoriał w sprawie prześladowań działaczy Memoriału
My, członkowie Międzynarodowego Asocjacji Memoriał, uznaliśmy za konieczne zwrócić uwagę na kolejne przypadki prześladowań naszych kolegów w ostatnich tygodniach.

Bachrom Chamrojew, obrońca praw człowieka, były członek „Memoriału”, skazany na 14 lat więzienia 23 stycznia został pobity po próbie złożenia skargi na warunki, w których przebywają więźniowie, a następnie umieszczony w karcerze.

8 lutego pojawiła się informacja o wznowieniu postępowania sądowego przeciwko współprzewodniczącemu Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” Olegowi Orłowowi. Pierwsze posiedzenie sądu zaplanowano na 16 lutego. Poprzedni wyrok, nakładający na Orłowa grzywnę za tzw. dyskredytację Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a w istocie za jego działalność na rzecz obrony praw człowieka i postawę antywojenną, został uchylony. Teraz Orłowowi zarzuca się „ideologiczną wrogość wobec tradycyjnych wartości” i „nienawiść do żołnierzy rosyjskich”. Grożą mu za to 3 lata pozbawienia wolności.

Trwa obecnie absurdalne postępowanie karne w sprawie „kontrabandy” przeciwko naszym kolegom z Permu. Jeden z nich, Aleksandr Czernyszow, jest przetrzymywany w areszcie już przeszło 9 miesięcy. Po serii przesłuchań i rewizji w 2023 roku, w styczniu br. kilka osób dostało wezwania na kolejne przesłuchania w tej sprawie.

Od listopada 2022 roku w więzieniu przebywa aktywista społeczny, członek moskiewskiego oddziału „Memoriału”, Michaił Krigier, skazany na 7 lat kolonii za „publiczne usprawiedliwianie terroryzmu” i „nawoływanie do nienawiści”, a w istocie za przekonania antywojenne.

28 stycznia swoje siódme urodziny w niewoli obchodził 68-letni lider karelskiego oddziału „Memoriału”, Jurij Dmitrijew. Wyrok, oparty nawiasem mówiąc, na fałszywych oskarżeniach wzrósł, już czasie odbywania kary, z 2,5 roku do 15 lat pozbawienia wolności. W styczniu Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpoznał sprawę Dmitrijewa i skierował pytania w jego sprawie do władz Rosji.

15 grudnia 2023 roku Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało na listę tzw. „agentów zagranicznych” naszego kolegę z „Memoriału”, Grigorija Szwedowa.

Wreszcie, 2 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za „zagranicznych agentów” działaczy Memoriału Michaiła Czimarowa, Sergieja Stiepanowa, Nikitę Sokołowa i Olega Orłowa.

Wszystkie te działania są nielegalne i stanowią jedynie niewielką część fali represji politycznych, która ogarnęła Rosję po 24 lutego 2022 roku. Dla obecnych władz Rosji „Memoriał” stanowi zagrożenie, jak każda inna działalność na rzecz zachowania pamięci historycznej i obrony praw człowieka.

Wyrażamy pełne wsparcie naszym kolegom i żądamy zaprzestania ich prześladowań!


Międzynarodowa Asocjacja Memoriał