MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY

MEMSEARCH: Wyszukiwarka po wszystkich bazach Memoriałów (i organizacji partnerskich)!

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia, Memoriały i nasi partnerzy zgromadziły ogromne zasoby danych. Zbierały je Memoriały w Krasnojarsku i Pradze, Moskwie i Petersburgu, Permie i Pietrozawodsku. Dane dotyczą aresztowań i egzekucji, miejsc pozbawienia wolności i pochówków, życiorysów i geografii, grobów i kenotafów. Są to także zbiory archiwalne i muzealne. Od teraz dostęp do wszystkich baz danych można uzyskać w jednym miejscu! Wpisz zapytanie na stronie MEMSEARCH, a wyszukiwarka zaprezentuje wyniki ze wszystkich baz danych Memoriałów, w których występuje wprowadzone zapytanie.

MEMSEARCH: https://www.memsearch.org/en

Historie milionów rodzin w Europie są na różne sposoby związane z historią terroru państwowego w ZSRR. Świadectwa te są przechowywane w archiwach państwowych krajów byłego bloku socjalistycznego, w archiwach rodzinnych, księgach pamięci, wspomnieniach, wywiadach, a nawet w raportach ekspedycji archeologicznych. Do poruszania się w tym gąszczu źródeł potrzebny byłby doświadczony archiwista. Jednak nasze rozwiązanie jest lepsze – to mechanizm, który umożliwia samodzielnie gromadzenie informacji z wielu źródeł.

MEMSEARCH (https://www.memsearch.org/en) to tylko pierwszy krok poszukiwań. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zawsze zalecamy odwiedzanie stron internetowych, z których pochodzą dane. Jeśli zamierzasz rozpocząć dogłębne poszukiwania, skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. archiwów poprzez formularz.