MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
NIE ŻYJE ALEKSANDR KALICH

11 maja odszedł nasz kolega Aleksandr Kalich – dziennikarz i obrońca praw człowieka.

W czasach Pieriestrojki Kalich był jednym z organizatorów lokalnego klubu dyskusyjnego „Dialog”. W 1988 zainicjował utworzenie oddziału „Memoriału” w Permie, a w 1991 roku został współzałożycielem i zastępcą redaktora naczelnego gazety „Piermskije nowosti”.

„Aleksandrze Michajłowiczu, dziękuję Panu za wszystko, co Pan zrobił dla mnie, dla mojej rodziny oraz tysięcy rodzin, którym wymazano historię. Dziękuję za przywrócenie nam naszej prawdziwej historii, w której nasze babcie były niewinne. Dziękuję za wiarę w siebie i za walkę o sprawiedliwość i prawdę. Spotkanie z Panem bardzo mi pomogło w odnalezieniu właściwej strony i docenieniu praw człowieka. Bardzo się cieszę, że w dalekim 2009 roku, gdy znalazłam się w „Memoriale”, mogłam uczyć się właśnie od Pana. Dziękuję Panu za wszystko. Na zawsze Pan pozostanie w moim sercu“ – Julia Babincewa, aktywistka i przewodnicząca „Tęczowego świata“.

Aleksandr Kalich był nagrodzony Medalem „Za zasługi dla Ojczyzny“. Od 2019 roku mieszkał w Izraelu, gdzie walczył z ciężką chorobą. Umarł w wieku 83 lat.