MEMORIAŁ POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY
Śmierć Aleksieja Nawalnego
Na zdjęciu Aleksiej Nawalny podczas akcji „Przywracanie imion” w 2015 roku

Adwokaci, koledzy i rodzina potwierdzili doniesienia o śmierci Alekseja Nawalnego w kolonii karnej nr 3 w miejscowości Charp pod kołem podbiegunowym.


Przez ponad półtorej dekady Nawalny był najważniejszym rosyjskim opozycjonistą, najbardziej konsekwentnym wrogiem reżimu putinowskiego, nadzieją dla wielu w kraju i na świecie, symbolem odwagi i walki o lepszą przyszłość dla Rosji — w tej walce Nawalnemu i jego drużynie udało się zjednoczyć miliony ludzi.


17 stycznia 2021 roku Aleksej Nawalny podjął historyczną decyzję i przyleciał do Moskwy z Niemiec, gdzie leczył się po tym, jak rosyjskie służby specjalne usiłowały go zabić. Nawalny rzucił wyzwanie przestępczemu reżimowi i własnym zabójcom, broniąc politycznych wolności obywateli Rosji — i został aresztowany. Przez trzy ostatnie lata Aleksej Nawalny był przetrzymywany w warunkach ciągłych tortur.


Druga próba jego zabójstwa okazała się być udaną.


Wiemy i pamiętamy o tym, że w czasie wojny rosyjskie władze zabijają ludzi każdego dnia. Aleksej Nawalny swoje oddał życie za wolną i demokratyczną Rosję, bezpieczną dla jej sąsiadów i własnych obywateli. Nie mamy wyboru — nie poddamy się i będziemy kontynuować tę walkę. Nobody plans to give up.